Zesnulý belgický teenager by mohl být první evropskou obětí kouření elektronických cigaret. Osmnáctiletý Raphaël zemřel začátkem listopadu poté, co se u něj rozvinula plicní nemoc, v důsledku které byl uveden do umělého spánku, v němž strávil asi měsíc, informoval s odkazem na RTL a de Standard server Politico.
Lékaři u mladého Belgičana poukazují jako na pravděpodobnou příčinu jeho úmrtí na užívání e-cigaret nebo náplní do nich. Oficiálně potvrzena však zatím tato příčina nebyla.
První oběť e-cigarety v Evropě?
Spojené státy americké podle údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) z 5. listopadu evidují 39 úmrtí a více než 2 tisíce případů onemocnění souvisejících s kouřením elektronických cigaret. Centrum vyzvalo občany, aby se vyhnuli užívání THC - složky, kterou obsahuje marihuana.
Na úrovni EU nejsou onemocnění související s kouřením elektronických cigaret evidovány, takže se nedá stoprocentně říci, zda by v případě potvrzení této příčiny šlo o vůbec první úmrtí v důsledku elektronického kouření v Evropě. Některá belgická média však informují, že jde o první takový příklad v zemi.
Belgická federální veřejná služba, která je v úzkém kontaktu s ošetřujícími lékaři, zatím neurčila příčinu mladíkovy smrti. „V tuto chvíli neexistuje jasné spojení mezi smrtí mladého muže a elektronickým kouřením,“ uvedl jejich mluvčí Jan Eyckmans.
Kašel a selhání plic
U mladíka se rozvinul koncem září kašel a 10. října mu selhaly plíce, načež byl lékaři uveden do umělého spánku. Jeho lékaři mají zatím pouze podezření, protože zatím nejsou k dispozici testy, které by s jistotou diagnostikovaly příčinu smrti.
E-cigarety bývají vnímány jako zdravější verze běžných cigaret. Nedávná úmrtí ale mohou značit opak.
„Zdá se, že nástup škodlivých účinků elektronických cigaret bude rychlejší než u tabáku,“ uvedl v nedávném pořadu Partie TV Prima místopředseda výboru pro zdravotnictví a poslanec za ODS Bohuslav Svoboda.
Podle ministra zdravotnictví je problém hlavně v tom, že zde e-cigarety nejsou dostatečně dlouho jako klasické cigarety, a proto se neuskutečnilo tolik studií, které by se věnovaly jejich škodlivosti.
„U klasického tabáku, který už se kouří desítky let, tak máme skutečně prokazatelné studie, co způsobuje kouření, ale u elektronických cigaret potřebujeme delší čas, abychom to vyhodnotili,“ uvedl v pořadu televize Prima.