Páteční svátek se obejde bez zavřených obchodů

I přesto, že zítra Česká republika slaví svátek Dne boje za svobodu a demokracii, velcí obchodníci tentokrát nemusejí zavírat své obchody, jako je tomu u jiných státních svátků.

Podle zákona musejí obchody, které svými rozměry přesahují 200 metrů čtverečních, nechat dveře zavřené hned několik dní v roce. Jedná se především o státní svátky, mezi které patří například Den vzniku samostatného československého státu (28. říjen), Nový rok (1. leden), ale třeba i Velikonoční pondělí.

Pro 17. listopad to ale neplatí, a tak prodejci nechají zítra své obchody ve většině případů otevřené. V hlavním městě budou téměř všechny prodejny v obchodních centrech fungovat bez jakéhokoliv omezení. Například v OC Palladium na Náměstí Republiky, budou podle oficiálního prohlášení všechny velké prodejny otevřené včetně klasické provozní doby.

Zákon, který byl schválen v loňském roce, stanoví, že ty prodejny, které svou prodejní plochou přesahují zmíněných 200 metrů čtverečních, nesmí otevřít 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Pro Štědrý den platí pravidlo zavřených dveří od 12 do 24 hodin.

Občané tak mohou zítřejší volno využít k nákupům prvních vánočních dárků.

Tagy: