Turecký prezident v pondělí hrozí, že „miliony“ migrantů brzy zamíří do Evropy. Recep Tayyip Erdogan tak vyvíjí tlak na západní země, aby poskytly Turecku více pomoci v syrském konfliktu. „Je hotovo, dveře jsou nyní otevřeny. Brzy budou počty (migrantů) vyjádřeny v milionech,“ uvedl turecký prezident podle agentury AFP.
Erdogan rovněž uvedl s výhledem nadcházející schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v tomto týdnu, že doufá v dosažení dohody o příměří v Sýrii. V poslední povstalecké baště Idlíbu probíhají intenzivní boje.
Dveře jsou otevřené. Nyní musíte převzít svou část břemene
Turecký prezident také řekl, že Evropa bude muset nést svou část uprchlické krize vyvolané násilím v regionu. „Poté, co jsme otevřeli dveře, zaznělo několik hlasů říkajících ‚Zavřete dveře.‘ Řekl jsem jim, že je hotovo. Je to dokončeno. Dveře jsou nyní otevřené. Nyní budete muset převzít svůj díl břemene,“ řekl.
Tisíce migrantů a uprchlíků z řad Afghánců, Syřanů nebo Iráčanů se shromažďují na řecko-turecké hranici poté, co Erdogan v pátek oznámil, že Turecko jim déle nebude bránit v odchodu do Evropské unie. „Bude jich více. Brzy budou tyto počty vyjádřeny v milionech,“ sdělil. Řecko v souvislosti s masivním přílivem migrantů na hranici vyhlásilo nejvyšší stav pohotovosti a podle premiéra Kyriakose Mitsotakise jsou posilovány pozemní i námořní hlídky, uvedl server Deutsche Welle.
Turecko vypouští migranty navzdory dohodě
Podle Organizace OSN pro migraci mělo na řecko-turecké hranici přes noc na dnešek setrvat okolo 13 tisíc lidí snažících se dostat se do Řecka. Řekové měli podle některých tureckých médií již zastřelit jednoho z migrantů, což však řecká strana odmítá jako fake news.
Turecko podle odhadů hostí přibližně čtyři miliony migrantů a uprchlíků údajně převážně ze Sýrie. V roce 2016 po dohodě s EU výměnou za finanční pomoc ve výši šesti miliard euro Turecko souhlasilo se zabráněním migrantům v odchodu do Evropy a s jejich navracením zpět do Turecka. Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové uvedl, že EU očekává, že Turecko dodrží svou část dohody.
Navzdory dohodě však na řecké ostrovy připlouvaly v posledních měsících tisíce migrantů z Turecka. Ve střety domácích obyvatel s policií pak vyústily nedávné protesty proti nově chystaným detenčním táborům na některých řeckých ostrovech.
Ofenziva Turků v Sýrii a chystaný summit Putin–Erdoğan
Otázka migrantů byla ze strany Turecka otevřena v době, kdy Turecko zahájilo po týdnech rostoucího napětí mezi ním a Ruskem podporovaným syrským vládním režimem vojenskou ofenzivu v Idlíbu na severozápadě Sýrie.
Postup Ankary, co se týká „otevření dveří“ migrantům do EU, má být reakcí na útoky, při nichž v Sýrii zemřely tři desítky tureckých vojáků. Syrská vláda se zavázala odrazit turecké síly, když oficiální syrské agentuře SANA sdělila, že je „odhodlána čelit flagrantní turecké agresi.“
Naději na uklidnění eskalované situace v Sýrii vzbuzuje čtvrteční setkání prezidentů Ruska a Turecka. Ti, ač se nacházejí na opačných stranách konfliktu v Sýrii, v minulosti spolu již úzce koordinovali některé operace a sdílejí spolu významné obranné a obchodní vazby.
„Doufám, že (Putin) přijme nezbytná opatření, jako je příměří, a najdeme společná řešení této záležitosti,“ uvedl turecký prezident. Podle Kremlu je spolupráce s Tureckem nejvyšší prioritou a obě armády jsou v neustálém kontaktu.