Skupina vyzývá ministra Brabce (ANO) v otevřeném dopise ke společné diskuzi na téma recyklace plastů. Iniciativa Zálohujme spolu s některými výrobci nápojů prosazuje systém vratných PET lahví, ministerstvo to odmítá a podporuje naopak síť žlutých kontejnerů.
Na jaře přišla skupina Zálohujme s požadavkem na prosazení vratných PET lahví namísto klasického vyhazování do žlutých kontejnerů. Tím by se měl údajně zvýšit podíl zrecyklovaného plastu. Země, ve kterých systém funguje, dosahují podílu recyklace plastových obalů i více než 90 %.
Ministerstvo životního prostředí si v reakci nechalo vypracovat vlastní studii, která tvrdí přesný opak. Rezort se obává, že by nový systém snížil podíl recyklovaných plastů. Raději by prosadil dosavadní způsob vyhazování PET lahví do označených kontejnerů v blízkosti bydliště.
Podle zastánců zálohování byla ale vytvořena „na ruku“ argumentům ministerstva a celou studii označují za povrchní. V novém dopise pak zástupci skupiny Zálohujme poukazují na nepravdivá tvrzení.
„Studie CETA upozorňuje, že navržený systém iniciativy Zálohujme.cz a jeho náklady počítají s povinností zpětného odběru PET lahví pouze v prodejnách nad 300 m2,“ píše se například ve studii pro MŽP. Iniciativa přitom počítá se systémem, který by byl dostupný v prodejnách všech velikostí.
Pod otevřený dopis se mimo jiné podepsali také generální ředitel společnosti Mattoni Alessandro Pasquale a zástupce generálního ředitele pivovaru Bernard. Součástí iniciativy Zálohujme jsou také Karlovarské minerální vody.
Žluté kontejnery nefungují
Diskuze se rozjela v době, kdy ministerstvo přišlo s novelou odpadového zákona. Zavedení plošného zálohování se do ní nedostalo.
Ve svém otevřeném dopise se iniciativa odkazuje na výroční data obalové společnosti EKO-KOM. Z těch vyplývá mírný meziroční propad v celkovém podílu zrecyklovaného plastu v ČR. V roce 2017 to bylo 69 %, o rok později 67 %.
Právě o zmíněná data se iniciativa opírá. Snaží se tím vyvráti tvrzení ministerstva o tom, že je současný systém nejlepší variantou. „Jak můžeme tvrdit, že víc nádob nám třídění i recyklaci navýší, když opak je pravdou?“ ptá se skupina ministra Brabce.
Iniciativa Zálohujme navíc nemíří pouze na PET lahve. Systém vratných záloh považuje za nejlepší formu recyklace také u hliníkových obalů (plechovek), kterých se údajně zrecykluje pouze 20 %.
Produkce plastových obalů stoupá, jen za posledních 10 let došlo ke zvýšení výroby o 40 tisíc tun. V souvislosti s tím by zálohování ulehčilo přetíženým žlutým kontejnerům, ve kterých by zbylo více místa pro ostatní plasty, tvrdí iniciativa.
Podle schválené směrnice Evropské unie by měla v roce 2025 dosáhnout recyklace plastů 50 %, skla 70 % a hliníku 50 %. V roce 2030 by měly hodnoty dosahovat až o deset procent výše.
V České republice je celkem přes 400 tisíc kontejnerů na třídění odpadů. Jejich počet postupně narůstá a svou polohou se přibližují domům a bytům obyvatel.
Nedokonalosti, které systém žlutých kontejnerů přináší, je, že do nich lidé nenahází ani 70 % prodaných PET lahví. Systém zálohování by je mohl za pomoci finanční návratnosti motivovat k tomu, aby se podíl vrácených a zrecyklovaných lahví zvýšil.