Více než stovka zdravotnických pracovníků obviňuje Velkou Británii za odmítnutí zdravotní péče vězněnému zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi. Přetrvávající zacházení s nežádoucím vydavatelem zvláštní zpravodaj OSN přirovnal k mučení, pohrdání právy a integritou. Uvedla to agentura DPA.
Skupina lékařů naléhá na ostrovní zemi, aby ukončila „psychologické mučení a lékařské zanedbávání Juliana Assange… než bude příliš pozdě.“
Zemře-li ve vězení, půjde o regulérní umučení
„Pokud Assange zemře v britském vězení, jak varoval zvláštní zpravodaj OSN, půjde o efektivní umučení k smrti,“ uvedla skupina Doctors for Assange (Doktoři pro Assange) v dopise v lékařském časopise The Lancet.
Buď opatrný, nebo i ty skončíš v americkém pekle. Chtějí nás vyděsit k mlčenlivosti. Uznávaný novinář ke kauze „Assange a WikiLeaks“
Assangeův případ nás má zastrašit. Vyděsit nás k mlčenlivosti. A ve chvíli, kdy upadneme v mlčení, bude konec. Bráněním Juliana bráníme naše nejposvátnější práva. Mluvme teď, nebo se jednou probudíme do ticha nového druhu tyranie. Volba je na nás. Nejde jen o něj, jde o všechny novináře a vydavatele, kteří dělají svou práci. Uznávaný australský novinář a dokumentarista před budovou britského ministerstva vnitra (Home office) v Londýně přednesl projev na podpor
„Velká část tohoto mučení se odehrává ve vězeňském zdravotnickém zařízení před očima lékařů,“ uvádějí zdravotníci. „Lékařská profese si nemůže dovolit stát tiše stranou na špatné straně mučení a na špatné straně historie, zatímco se taková fraška odehrává.“
Příští týden slyšení o vydání do USA
Osmačtyřicetiletý Australan má příští týden čelit v Londýně slyšení o svém vydání do USA. Vláda USA Juliana Assange obvinila za spiknutí s bývalým americkým vojenským analytikem, který prodělal změnu pohlaví a je z něj nyní Chelsea Manningová.
Assange v roce 2010 zveřejnil Manningem poskytnuté tajné americké dokumenty týkající se válek v Iráku a Afghánistánu a informace o zpravodajských zdrojích. Assange na WikiLeaks například zveřejnil utajované video americké armády ze série útoků odehrávajících se 12. července 2007 v Bagdádu, při němž armáda USA zabila několik lidí včetně dvou zaměstnanců zpravodajské agentury Reuters.
Naprosté pohrdání právy a integritou Assange
V listopadu loňského roku zvláštní zpravodaj při OSN Nils Melzer zaměřující se na problematiku mučení uvedla, že britská vláda prokázala „naprosté pohrdání právy a integritou pana Assange“ ignorováním rad jeho i lékařských expertů, kteří Assange navšívili v londýnském vězení.
Nils Meltzer tehdy uvedl, že Assange, který žil až do svého loňského zatčení sedm let na ekvádorské ambasádě v Londýně, vykazuje „všechny příznaky typické pro dlouhodobé vystavení psychologickému mučení.“