Šéfka úmluvy OSN pro biologickou rozmanitost Elizabeth Maruma Mrema vyzvala k celosvětovému zákazu trhů s živočichy. Právě „mokré trhy“, jak se těmto místům přezdívá, totiž poskytují ideální podmínky pro vznik dalších nemocí, které by mohly mít pandemický průběh, informoval The Guardian.
Elizabeth Maruma Mrema, úřadující šéfka úmluvy OSN o biologické rozmanitosti, uvedla, že by se všechny země měly snažit zabránit budoucím možným pandemickým útokům primárně tím, že zakážou „mokré trhy“. Právě na těch se totiž prodávají živá či mrtvá zvířata v nevyhovujících hygienických podmínkách, což může mít za následek zrod nové pandemie. Další věc je neetické a kruté zacházení se zvířaty na těchto místech.
Na příkladech epidemie eboly v západní a střední Africe a viru nipah ve východní Asii Mrema uvedla, že existují prokazatelné vazby mezi záměrným ničením přírody člověkem a novými druhy lidských nemocí. „Sdělení, jež momentálně dostáváme, zní, že pokud se nebudeme starat o přírodu, postará se příroda o nás," uvedla šéfka úmluvy OSN o biologické rozmanitosti pro The Guardian.
KORONAVIRUS ONLINE: USA drží smutné prvenství, v Česku je 5831 případů nákazy
Spojené státy se staly první zemí na světě, kde za jediný den zemřelo na nákazu koronavirem přes 2000 lidí, uvedla Univerzita Johnse Hopkinse. V Česku je nakaženo 5831 lidí. Zemřelo 129 lidí, uzdravilo se 411. Vše sledujeme podrobně.
„Bylo by dobré zakázat trhy se živými zvířaty, tak jak to udělala Čína a některé další země," dodala. Čína před několika týdny vydala dočasný zákaz trhů nabízejících živé živočichy, záhy však v některých regionech nařízení zrušila, v Číně jsou tedy na mnoha místech opět k dostání například netopýři, kterým se nákaza COVID-19 přisuzuje.
Jinfeng Zhou, generální tajemník Čínské nadace pro ochranu biologické rozmanitosti a zeleného rozvoje, rovněž vyzval úřady, aby zajistily trvalý zákaz trhů s volně žijícími živočichy. „Souhlasím s tím, že by měl existovat celosvětový zákaz mokrých trhů, který výrazně pomůže s ochranou přírody a ochranou nás lidí před nebezpečným kontakty s volně žijícími živočichy," řekl Zhou Guardianu.
Čína slaví vítezství nad pandemií. Vrátila se k hodování netopýrů
Vyděšení psi a kočky v klecích, netopýři a škorpioni opět k dispozici i k účelům tradiční medicíny. Stažení králíci a kachny, těla vyskládaná jedno vedle druhého na betonové podlaze, zalitá krví a vnitřnostmi. Číňané slaví vítězství nad koronavirem a znovu otevírají tento druh tržnic.
„Více než 70 % lidských chorob pochází od volně žijících živočichů a mnoho druhů je jejich požíváním lidmi ohroženo," doplnil Zhou.
„Ztráta biologické rozmanitosti se stává ideálním stavem pro vznik nových virů. Rozsáhlé odlesňování, degradace a fragmentace stanovišť, intenzifikace zemědělství, náš potravinový systém, obchod s druhy a rostlinami, antropogenní změna klimatu - to vše je příčinou úbytku biologické rozmanitosti a také vzniku nových chorob,“ uvedla šéfka úmluvy OSN o biologické rozmanitosti a doplnila, že alarmující dvě třetiny nově se objevujících infekcí a nemocí pocházejí z volně žijících zvířat.
V únoru letošního roku v Římě zasedali delegáti z více než 140 zemí, aby vůbec poprvé probrali návrh dvacetibodové dohody o zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti. Na říjen byl naplánován hlavní summit k podpisu dohody v čínském městě Kchun-ming, ale kvůli propuknutí koronaviru byl odložen.