Již jsme vás informovali o případech dvou žen, kterým se po užití nadměrného množství LSD zlepšil zdravotní stav. Tyto případy byly zveřejněny ve vědeckých kazuistikách uvedených v deníku o alkoholu a drogách z minulého měsíce. První z žen, 46letá C. B., si vzala 550x vyšší dávku než je užívána běžně. Druhá z nich, tehdy patnáctiletá dívka s iniciály A. V., užila 10x vyšší dávku.
Pro v té době patnáctiletou A. V., která si vzala 10x vyšší dávku LSD než je běžné, vedla tato zkušenost k dramatické změně jejího duševního zdraví. V tom roce u ní byla diagnostikována bipolární porucha, dívka trpěla depresemi a halucinacemi zhruba už od 12 let a jednou dokonce napadla svou matku. Právě kvůli těmto stavům bylo děvče několikrát hospitalizováno, uvedla CNN.
K předávkování LSD u ní došlo v roce 2000. Muž, jenž tekuté LSD, které se před užitím ředí vodou, vyráběl, měl udělat chybu v desetinné čárce právě během přípravy drogy. Tato chyba u výsledných produktů zvýšila obsah účinné látky z kýžených 100 mikrogramů na 1 sklenici vody na 1000 mikrogramů, tedy na její desetinásobek. A. V. vypila jednu tuto sklenici a dopila prý ještě další dvě od svých přátel.
Ti v rámci rozhovorů do studie uvedli, že se jejich kamarádka po dobu asi 6,5 hodin chovala nevyzpytatelně a zvláštně. Následně ležela ve fetální poloze s pěstmi a pažemi pevně sevřenými k tělu. Jelikož si přátelé dívky mysleli, že se jedná o záchvat, zavolali sanitku. Když zdravotníci o deset minut později dorazili, A. V. prý byla najednou čilá a relativně orientovaná. Druhý den v nemocnici řekla svému otci, že jí LSD zřejmě vyléčilo bipolární poruchu, jelikož se již nenachází ani v manické fázi, ani ve stavu deprese a cítí se skvěle.
Třetí případ popsaný v další ze studií uvádí ženu, kterou LSD sice nevyléčilo, ale i přesto měla obrovské štěstí. Tehdy 26letá žena s iniciály N. M. na večírku vypila půl sklenice vody s dávkou tekutého LSD. Následně zjistila, že v tu dobu byla ve druhém týdnu těhotenství. Autoři studie uvedli, že předávkování překvapivě nemělo žádný negativní vliv na průběh těhotenství, ani se dosud neprojevily žádné negativní vývojové účinky u jejího nyní osmnáctiletého syna.
Výzkum LSD
Během čtyřicátých a padesátých let bylo desítkám tisíc pacientů podáno LSD a další psychotropní látky v rámci výzkumu jejich účinků na nádory, alkoholismus, mentální poruchy, deprese apod. Tento typ výzkumu byl však v 60. letech zastaven, jelikož LSD bylo ve Spojených státech prohlášeno za nezákonné. V posledním desetiletí se však výzkum v této oblasti začal znovu provádět. Vědci dnes zkoumají vliv halucinogenů na depresi rezistentní na léčbu, posttraumatické stresové poruchy, úzkosti související s rakovinou, závislosti a dokonce i na anorexii.
Obavy z trvalého poškození mozku vlivem psychedelik byly zmírněny rozsáhlou studií z roku 2015. V rámci ní bylo testováno na 130 000 Američanů a porovnávaly se výsledky uživatelů psychedelik s jejich neuživateli. Studie nezjistila žádnou souvislost mezi užíváním LSD a sebevražedným chováním nebo duševními problémy. Některé studie však přece jen potvrdily prvotní obavy z LSD. Citliví jedinci se po požití tohoto halucinogenu mohou setkat s negativními reakcemi a mohou mít potíže s koncentrací, závratě, nedostatek chuti k jídlu, sucho v ústech či nevolnost, a to i 10 až 14 hodin po užití LSD. Bolesti hlavy a vyčerpání mohou trvat až 72 hodin.