Pravděpodobně největší případ pytláctví za posledních několik let, se stal v Africe. Téměř devadesát mrtvých slonů bylo nalezeno v blízkosti slavné svatyně v Botswaně. Tato oblast je proslulá největší populací slonů, což velmi láká pytláky. Ti slony zabíjí především kvůli jejich klům.
Nejen ochránci zvířat jsou zdrceni zprávou o smrti 87 slonů v africké Botswaně, kteří byli nalezeni nedaleko slavné svatyně. Jak místní policie, tak i ochránci zvířat se shodují na tom, že pytláci hubí slony pro jejich kly.
„Jsem v naprostém šoku, míra pytláctví je tady v Africe každým rokem větší a větší,“ prohlásil pro BBC doktor Mike Chase z organizace Sloni bez hranic. „Během velmi krátké doby se počet mrtvých slonů důsledkem pytlačení téměř zdvojnásobil,“ dodal.
😭😭😭 Masacre histórica: casi 90 elefantes asesinados “por sus colmillos”. Elephants Without Borders ha declarado que podría ser la matanza más grande que haya tenido lugar en África https://t.co/fGThhIYWSI #MedioAmbiente pic.twitter.com/Fs2ucZ3lvK
— Diario de Avisos (@diariodeavisos) September 4, 2018
A přitom právě Botswana je vyhlášená velkým počtem slonů. Odhaduje se, že v této oblasti žije na 130 tisíc těchto zvířat. Dáno to bylo také místní politikou, která byla velmi přísná a nekompromisní vůči pytlákům.
Jenže s příchodem nového prezidenta Mokgweestsiho Masisiho bylo nařízeno odzbrojit speciální jednotky, jež se specializují na ochranu oblasti proti pytlákům. Podle doktora Chase, by mohl právě tento důvod vést, k tak tragickým číslům v případě mrtvých slonů.
Honba za slony pytláky láká především kvůli jejich klům, které poté prodávají na černém trhu. Nejčastěji směřují kly do Japonska, Číny a Thajska.