Šestnáctiletá malajská studentka Davia Emelia spáchala sebevraždu poté, co jí 69 procent hlasujících v její anketě na Instagramu na otázku, zda žít nebo zemřít, doporučilo tu smutnější možnost. U malajských zákonodárců vyvolala událost znepokojení, uvedl server Daily Mail.
Dívka byla nalezena mrtvá v malajském Sarawaku u paty tříposchoďového obchodního centra. Jen několik hodin před svou smrtí studentka uspořádala v aplikaci pro sdílení fotografií anketu s otázkou: „Je to opravdu důležité, pomoz mi vybrat S/Ž“. Přičemž zkratky S/Ž znamenaly smrt nebo život. V anketě pak 69 procent lidí hlasovalo pro „S“, jak uvedl oblastní policejní šéf Aidil Bolhassan.
Hlasování nakonec skončilo 88 procenty pro její život
„Provádíme pitvu, abychom zjistili, zda s její smrtí souvisejí i jiné faktory,“ uvedl Bolhassan s tím, že dívka měla údajně historicky deprese, které měly souviset s rodinnou situací. Podle policejního šéfa ještě před instagramovým příspěvkem dívka napsala na Facebooku, že chce „skončit se z…… životem“.
Sousedé pro místní sdělovací prostředky uvedli, že Davia byla podle nich studijním typem a málokdy ji viděli bez knihy v ruce.
Instagram později prověřil teenagerův účet a zjistil, že online hlasování, které trvalo čtyřiadvacet hodin, nakonec skončilo výsledkem 88 procent pro to, aby zvolila život. Uvedla to vedoucí komunikace společnosti v daném regionu. Policejní šéf nicméně sdělil, že se čísla mohla změnit po rozšíření zprávy o dívčině úmrtí.
Vinni mohou být i ti, kteří k sebevraždě nabádali
Případ vyvolal znepokojení také mezi malajskými zákonodárci, kteří požadují hlubší analýzu. Podle jednoho z poslanců parlamentu by ti, kteří hlasovali pro smrt teenagera, mohli být vinni z navádění k sebevraždě. Podle malajského práva by přitom odsouzený za navádění k sebevraždě nezletilého mohl čelit až dvaceti letům vězení či trestu smrti.
Tamní ministr pro sport a mládež rovněž vyzval k hlubší analýze problému s tím, že nárůst míry sebevražd a duševních poruch u mladých lidí je třeba brát vážně.