V Olomouci padl rozsudek týkající se noční střelby ve vojenském prostoru Libavá, při kterém byla zraněna posádka obrněného transportéru. Velitele vozu, ze kterého se střílelo, potrestal osmnáctiměsíční podmínkou. Ten se proti němu na místě odvolal. Další dva muže soud osvobodil.
Na lavici obžalovaných po incidentu skončili tři muži. Podle soudu je ale po dokazování zřejmé, že řídící střeleb nemohl přesně vidět, co se ve tmě a navíc ve velké dálce na polygonu děje. A vinu podle rozhodnutí soudu nenese ani střelec. „Tu reálnou možnost zjistit ten stav, to znamená, to zaostávání toho vozidla BVP dva měli pouze..., neměli ti dva obžalovaní, ale pouze ten, který byl uznán vinným,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima státní zástupce Jaroslav Rašendorfer.
Posádka byla po obhájců poskládána ze začínajících vojáků
Jediný odsouzený, který byl velitel vozu, se na místě odvolal. Rozsudek se zdá nespravedlivý i jeho obhájci. „Obžalovaný Kulišťák neměl objektivně ani subjektivně možnost tu věc nějak ovlivnit, vzhledem k tomu zastaralosti techniky, vzhledem k tomu, jak to celé probíhalo, celé to břémě nést jenom na jednoho člověka, je nepřiměřené a nespravedlivé,“ upřesnil obhájce Marcela Kulišťáka Zdeněk Kopečný.
Podle obhájců nedošlo k selhání jednotlivce, ale k systémovému selhání celé armády. Nedostatečně vycvičení vojáci podle nich jezdí na zastaralé technice. „Ta osádka toho bojového vozidla byla poskládaná ze zcela začínajících vojáků, kteří neměli žádné zkušenosti. On vlastně žádným velitelem bojového vozidla pěchoty nebyl nikdy,“ popsal zase obhájce dalšího z obžalovaných Vladimír Farana.
Poprvé seděl v noci za kanonem i střelec
Poprvé a hned v noci údajně seděl za kanonem i střelec. Stav jednoho ze zraněných vojáků, Jiřího Fojtíka, hodnotili lékaři krátce po zásahu jako kritický. V důsledku zranění přišel o ruku. Armáda se teď snaží, aby se už taková situace nikdy neopakovala. „Došlo k opakovanému a důraznějšímu poučení a přezkoušení vojáků předtím, než přistoupí k vykonání střeleb,“ dodala tisková mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová. Každopádně rozsudek není po odvolání velitele vozu pravomocný. Lhůtu na rozmyšlenou si ponechal i státní zástupce. Případem se tak zabývat ještě krajský soud.