Pokud máte doma plynový sporák, tak zpozorněte. U některých z nich totiž může hrozit výbuch. Výstraha platí nejen pro spotřebiče v České republice, ale i na Slovensku. Které značky se problém týká a co dělat, pokud ho máte doma?
Rizikové jsou sporáky značky Siemens a Bosch vyrobené mezi lety 2006 a 2011. Problém se týká samostatně stojících plynových sporáků nikoli těch vestavěných. Příčinou je možné poškození plynové přípojky. Za určitých okolností může dojít k úniku plynu a ve výjimečných případech dokonce i k jeho výbuchu. Firmy proto apelují na majitele, aby vypnuli přívod plynu a na sporáku nevařili.
„My jim domluvíme návštěvu autorizovaného technika, který jim přijde plynovou přípojku vypojit. Je to zdarma. A problém se tím zcela vyřeší,“ uvedla pro zpravodajství FTV Prima mluvčí firem Barbora Bartíková. Nepotřebujete dokonce ani dokumentaci ke spotřebiči nebo záruční list.
V domácnostech by měla být zhruba tisícovka nebezpečných sporáků
Jestli se problém týká i vašeho sporáku, zjistíte velmi snadno. Na stránkách výrobce jednoduše zadáte do tabulky číslo šarže, které najdete na štítku spotřebiče a také svoji e-mailovou adresu. A z e-mailu se pak dozvíte, jestli máte sporák v pořádku. Sporáky s vadou už byste teď koupit neměli. Tedy vyjma bazarů a inzertních webů.
„Jedná se o spotřebiče, které byly vyrobené v letech 2000 až 2011, který by se tedy v současné době asi na obchodech už neměly vyskytovat,“ upřesnila Bartíková. Podle odhadů se v domácnostech může vyskytovat takových spotřebičů zhruba tisícovka. Pokud nemáte přístup na internet nebo si nejste jistí, jak spolehlivost vašeho spotřebiče ověřit, můžete také zavolat tuto bezplatnou servisní zákaznickou linku. Nebezpečí se nevyplácí podceňovat. Úrazy způsobené výbuchem plynu mohou být velmi vážné.