Přes 300 tisíc lidí bude mít kvůli vyhlášenému nouzovému stavu skutečně finanční problémy, jejich úspory totiž nedosahují ani výše jednoho měsíčního platu, míní ředitel agentury STEM Martin Buchtík. Jedná se o skupinu pracující v pohostinství, stavebnictví, o prodavače v zavřených obchodech a řadu dalších. Nouzový stav v Česku zasáhl a ještě zasáhne řadu živnostníků, kteří budou muset propouštět. Všem lidem s finančními problémy pomáhá dluhová h
Prázdné úřady práce se za několik měsíců stanou minulostí. Řada podnikatelů bude muset sáhnout k razantnímu kroku a propustit buď všechny, nebo část svých zaměstnanců. A jako sněhová koule se problém valí i na ty, kteří stojí úplně na konci.
Podle výpočtů agentury STEM v současné době jen vládou nařízená omezení (zavírání restaurací, omezení cestovního ruchi, zavírání obchodů, …) zasáhnou asi 800 tisíc pracujících. „Buď přímo, pokud jsou OSVČ, nebo nepřímo jako zaměstnance, kterým bude hrozit propuštění. Nepočítáme do toho rodiče, kteří zůstávají s dětmi, továrny, které ‚dobrovolně‘ zavírají, učitele (ti mají plný plat, protože učí dál),‘‘ vysvětluje ředitel agentury STEM Martin Buchtík.
Situace se dynamicky mění, ale 800 tisíc lidí podle Buchtíka skutečně výpadky příjmů pocítí. Pokud budou opatření trvat déle, očekává, že se pak přidají další stovky tisíc lidí ze služeb, živností a výroby.
„Mnoho lidí, živnostníků, spotřebitelů se v důsledku přijímaných opatření dostává do neřešitelné finanční situace, se kterou si neví rady,“ popisuje zkušenosti Daniel Hůle, vedoucí programu Kariérní a pracovní poradenství z neziskové organizace Člověk v tísni.
Právě tato organizace v reakci na vládní omezení posílila tým poradců a rozšířila provoz dluhové helplinky 774 392 950 od pondělí do pátku od 8:00 do 18:00 hodin. „Lidem v insolvenci poskytujeme přímou podporu a poradenství a zajištujeme případnou komunikací s insolvenčními správci,“ dodává Hůle.
Nicméně Martin Buchtík připomíná i jeden pozitivní aspekt. Krize nás podle něj zastihla v době, kdy je na tom nejen česká ekonomika, ale i finanční situace domácností nejlépe, co kdy byla. Předvídat teď ekonomické dopady na rok dopředu je podle Buchtíka spíše věštění. „Ale epidemická situace nás zasáhla v době, kdy je ekonomika nastartovaná. Nejde tedy o obdobu recese, jak ji znám z doby před deseti lety. Ekonomika teď hybernuje a je otázka, jak rychle se ji zase podaří nastartovat,“ dodává.
300 tisíc lidí nemá úspory ani ve výši měsíčního příjmu. Hůle se obává předlužení lidí
Že je situace pro stovky tisíc domácností v Česku mimořádně vážná si myslí Daniel Hůle. Ten má obavy z předlužení lidí: „Řada lidí hospodaří s vypětím všech sil s vyrovnaným rozpočtem.“
Většina se s dočasným výpadkem dokáže vypořádat, míní Martin Buchtík a jedním dechem dodává „ale“ – přes 300 tisíc lidí, to je 40 procent z těch nyní zasažených, bude mít skutečně finanční problémy. Jejich úspory podle jeho výpočtů nedosahují ani výše jednoho měsíčního platu.
„Problém je, že opatření více doléhají na ty, kteří patří spíš k nižší střední třídě, nepracují v nějak hodně ohodnocených pozicích a nemůžou svou práci efektivně vykonávat z domu,“ vysvětluje.
Pád do dluhové pasti? Exekuce? Zrušení oddlužení?
Přes 20 procent domácností v ČR nemá podle Buchtíka v podstatě žádné úspory. To jsou ty nejohroženější skupiny.
Nad pomyslnou dluhovou propastí podle Hůleho stojí lidé pracující na černo. K nim zaměstnavatelé nemají žádné závazky. „O práci mohou přijít ze dne na den a v lepším případě dostanou proplacené aspoň odpracované hodiny,“ dodává Hůle s tím, že se často jedná právě o lidi pracující ve stavebnictví, pohostinství, kadeřnictví a tak dále. Připomíná, že někdy dělají bez smlouvy, někdy formálně na minimální mzdu.
„A pak je zde 780 tisíc lidí v exekucích, jejichž finanční problémy mohou dále růst,“ tvrdí Buchtík. Samostatnou skupinou jsou desetitisíce lidí v insolvenci, kteří přestanou být schopni splácet závazky, obává se Hůle s tím, že nakonec jim může být oddlužení zrušeno. Tito lidé jsou podle něj přijatými opatřeními ohroženi v podstatě hned a s postupujícím časem se bude problém kumulovat.
„Uvidíme z reakcí bankovních domů. Není v jejich zájmu, aby lidé přestali masově být schopni splácet. Problém vidím u rychloobrátkových půjček. U některých institucí je bohužel neschopnost klienta splácet součástí jejich plánu. A v tom je ohrožení poměrně velké,“ dodává Buchtík.