Stovky slunečnic pro pacienty s roztroušenou sklerózou: Děti vlili nemocným radost do žil
Stovkami slunečnic na fotkách i obrázcích podpořily děti základních a mateřských škol kampaň Rozsviťme Českou republiku. Jejich úkolem bylo vlít svými výtvory nemocným radost do žil. Zájem u dětí vzbudil fakt, že „ereskou“ onemocní nejčastěji ženy ve věku jejich maminek Navíc jedna z vítězek má s touto diagnózou osobní zkušenost. Její babička jí totiž trpí už od svých pětadvaceti let.
Fotografickou část soutěže pak vyhráli žáci ze 4. A základní školy Chodov na Praze 4. „O soutěži Nadačního fondu IMPULS jsem se dozvěděla od maminky jedné mojí žákyně, paní Novákové. Velice mě to zaujalo, neboť i já mám ve svém okolí blízkého člověka, kterého tato nemoc trápí, a vím, jak těžké je se s ní prát nejen pro něj samotného, ale i pro jeho nejbližší,” popisuje třídní učitelka vítězné třídy Petra Malcová.
Svým žákům tak vyprávěla skutečný příběh člověka s roztroušenou sklerózou a dokonce jim i pustila pořad na téma této nemoc. „Debatovali jsme o tom, jak nemocem předcházet, co sami můžeme udělat pro sebe a pro druhé. Sázení slunečnic, kterého jsme se zúčastnili v rámci projektu Rozsviťme Českou republiku a pak i účast v soutěži, měly vzdělávací charakter,” popsala Petra Malcová.
Slunečnici si zasadil každý ze třídy, několik sazeniček děti darovaly řediteli, zástupkyni a hospodářce. A ti se o slunečnice poctivě starali. „Sázeli jsme na konci školního roku, děti se o rostlinky měly o prázdninách starat. V září se nám podařilo do školy přinést 3 slunečnice v květináči. Někteří žáci je v létě přesadili do země, nemohli je tedy na začátku školního roku přinést,” dodala učitelka.
Pomoc při epileptickém záchvatu? Žádnou paniku a hlavně nic do pusy, upozorňuje kampaň
Pomoc při epileptickém záchvatu? Žádnou paniku a hlavně nic do pusy, upozorňuje kampaň
Babička třináctileté Nely trpí roztroušenou sklerózou od svých pětadvaceti let
Slunečnice jak od van Gogha pak vyhrály malovací soutěž dvěma třináctiletým školačkám – Nele a Elišce ze ZŠ Miloše Šolleho v Kouřimi. „Jsem ráda, když můžu někomu pomoct. Touto soutěží to pro mě bylo vlastně jednoduché a udělalo to radost i mě. Každá, i malá pomoc, je dobrá a je potřeba, aby lidé o této nemoci věděli“, uvedla k vítězství Eliška.
Tvoření obě dívky velmi baví, a protože jsou kamarádky, byly nadšené, že se mohou do soutěže zapojit ve dvojici. Navíc babička Nely touto nemocí trpí už od svých pětadvaceti let. „Vím, že je to nemoc celoživotní a že léčbou se dá stav nemocného stabilizovat. Někdo ale bohužel zůstává na invalidním vozíku,“ řekla Nela. „Nedokázala bych si představit, jak by to bylo těžké, kdyby se to stalo mně. Musí to být složité, vyrovnat se s tím,“ uvědomuje si vážnost nemoci i její kamarádka Eliška.
U dětí vzbudil zájem fakt, že RS onemocní nejčastěji ženy ve věku jejich maminek
A právě proto je pro pacienty tak důležitá otevřenost a podpora okolí. „S Nadačním fondem IMPULS spolupracujeme již od loňského roku, kdy pro něj naše děti poprvé malovaly novoroční přáníčka. Letos už se z toho stane tradice. Proto, když nám paní Vojáčková z NFI řekla o projektu Rozsviťme Českou republiku, s účastí jsme neváhali ani minutu,” popsala Marie Bílková, která učí na ZŠ v Kouřimi výtvarnou výchovu a která děti při malování vedla.
Smysl soutěže paní učitelka dětem vysvětlovala na příkladech. „Zájem u dětí vzbudil fakt, že RS onemocní nejčastěji ženy ve věku jejich maminek,“ říká učitelka. „Při hodinách výtvarné výchovy jsem o životě s RS žákům předčítala také z knížky Benjamín, kde malý chlapec vypráví o nemoci své maminky. Při povídání jsme dokonce přišli na to, že některé děti ve svém okolí znají někoho s příznaky nemoci,“ dodala.
Třináctiletý Matěj trpí leukémií. Čeká na vhodného dárce kostní dřeně
Třináctiletý Matěj trpí leukémií. Čeká na vhodného dárce kostní dřeně
Cílem letošního ročníku je rehabilitace a psychoterapie pacientů
Výherci dostanou společenské hry a návštěvu ZOO. „Všechno, co děti nakreslily a nafotily, bylo neuvěřitelně optimistické, a těžce jsme se rozhodovali, kdo vyhraje,“ přiznává fotograf a cestovatel Aleš Zajíček, který se s nemocí také potýká a který zasedl v porotě zároveň s první dámou české violy Kristinou Fialovou a výtvarnicí a sochařkou Zuzanou Čížkovou.
Kampaň Rozsviťme Českou republiku odstartovala letos na jaře. „Lidé společným sázením slunečnic a finančními příspěvky podpořili pacienty a rozzářili tak jejich dny. Cílem letošního ročníku je podpora rehabilitace a psychoterapie pacientů, což jim pomůže žít plnohodnotný život navzdory nemoci,“ vysvětluje za organizátory projektová ředitelka Nadačního fondu IMPULS Jana Vojáčková.
„Roztroušená skleróza je velmi vážná diagnóza, která může zasáhnout do života každého z nás. Čím více o ní budeme vědět, tím lépe se s ní pak můžeme vypořádat. Proto jsme rádi, že kampaň svou tvorbou podpořily školky a školy a učitelé dětem při tvoření vysvětlovali základní informace o nemoci. Nikdy totiž není brzo naučit se důležité věci,” uzavřela.