Menší bezpilotní raketoplán amerického letectva X-37B minulou neděli 27. října po rekordních 780 dnech na oběžné dráze přistál zpět na Zemi v přistávacím zařízení Kennedyho vesmírného střediska agentury NASA na Floridě. Jaký cíl sleduje americké letectvo experimenty za pomoci X-37B? Server Space nabízí několik náznaků.
Podle představitelů vojenského letectva mise započala odstartováním do vesmíru před více než dvěma lety, 7. září 2017, za pomoci rakety SpaceX Falcon 9. Nejnovější mise tak překonala předchozí rekord stejného raketoplánu, který byl ve vesmíru 718 dní.
Spolupráce mezi vládou a průmyslem, obloha není limitem
„Bezpečný návrat této kosmické lodi po překonání jejího vlastního vytrvalostního rekordu je výsledkem inovativní spolupráce mezi vládou a průmyslem,“ uvedl šéf vojenského letectva generál David L. Goldfein v prohlášení. „Obloha už pro americké letectvo není limitem,“ dodal.
Americké letectvo má ve své flotile nejméně dva raketoplány X-37B, které absolvovaly již několik letů. Vesmírné letouny poháněné sluneční energií zkonstruovala společnost Boeing. „Každá další úspěšná mise prohlubuje vesmírné schopnosti našeho národa,“ uvedla Barbara Barrettová, ministryně letectva.
Filipíny budou mít vlastní agenturu NASA. PhilSA má mimo jiné zvýšit národní bezpečnost
V době, kdy řada států chce zazářit v oblasti intergalaktických úspěchů, založí svou vlastní kosmickou agenturu také Filipíny. Prezident Rodrigo Duterte vytvoření agentury PhilSA oficiálně schválil v první polovině srpna, uvedl server Daily Mail.
Povaha misí je tajná, něco však úřady přece prozradily
Úředníci leteckých sil uvedli, že přesná povaha misí X-37B je tajná, ačkoliv uvedli několik náznaků k experimentům, které na oběžné dráze provádí. Podle jejich vyjádření bylo jedním z experimentů „testování experimentální elektroniky a oscilačních tepelných technologií ve vesmírném prostředí v dlouhodobém horizontu“.
V rámci poslední mise letěl raketoplán X-37B na orbitu pod vyšším sklonem než předchozí lety, což naznačuje testování nových technologií. Úřady potvrdily, že mise OTV-5 měla provést několik experimentů a vyslat na oběžnou dráhu několik menších satelitů.
The US Air Force's X-37B space plane landed back on Earth on Sunday after spending 780 days in orbit. It's the longest mission in the mysterious military test program's history. https://t.co/U9kxyNR976 pic.twitter.com/nfHeo6j4Re
— CNN (@CNN) October 31, 2019
Raketoplán X-37B původně vyvinula americká kosmická agentura NASA v roce 1999 pro budoucí testy ve vesmíru. V roce 2004 tento projekt převzala Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA), která je o několik let později předala americkému vojenskému letectvu.
X-37B je 8,8 metru dlouhý, 2,9 metru vysoký a rozpětí křídel má 4,6 metru, přičemž prostor pro náklad má zhruba o velikosti 2,1 krát 1,2 metru.
K čemu raketoplán slouží podle čtenářů?
Na serveru proběhla rovněž anketa na otázku (zatím se jí zúčastnilo téměř 6,5 tisíce uživatelů): Co provádí záhadný vesmírný letoun X-37B amerického letectva na oběžné dráze? A jak uživatelé hlasovali?
- Vesmírný dohled: nejlepší špionážní satelit na světě (38,1 % hlasů)
- Testy technologií ve vesmíru: americká armáda posouvá hranice robotických kosmických letů (35,1 %)
- Testy vesmírných zbraní: tajný projekt pro vedení války ve vesmíru (22,8 %)
- Mírové využití ve vesmíru: X-37B je potichu, protože je to robot a nemluví (4,1 %)