Podle čtveřice expertů, složené z českých vědců a armádních důstojníků, se ozbrojené konflikty dají předvídat. Jejich teorie dokonce zaujala i ve Spojených státech, kde o ní přednášeli na Potomac Institute. Za potencionálně nebezpečný stát považují například Egypt.
Podle takzvané teorie přerušovaných rovnách, která může mimo jiné sloužit k předvídání konfliktů, by se Evropa měla zaměřit na Egypt. Každoročně se tam totiž o zhruba milion lidí zvyšuje populace, není potravinově soběstačný, finančně ho dotuje Saudská Arábie a navíc si musí například ropu nakupovat u svých sousedů. Stačí tak už jen malá rozbuška, která může vyvolat větší konflikt.
„V zásadě se jedná o to, že vývoj lidských společností není lineární, ale je skokový. To znamená, že poměrně dlouhou dobu ten systém setrvává v klidu, a pak na základě určitých parametrů může dojít a velmi často dochází k velmi rychlým výkyvům,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima armádní důstojník a spoluautor studie podplukovník Otakar Foltýn.
Na teorii spolupracovali historikové z filozofické fakulty Univerzity Karlovi a armádní důstojníci. V budoucnu může mít podle nich i vojenské využití. „Jak jsem zmínil, mimo jiné to může předvídat například pravděpodobnost vzniku ozbrojených konfliktů. Což je to, co zajímá nás vojáky,“ upřesnil Foltýn. „Jistě jsme nepředvídali nikdo, že Rusko zabere Krym. Jinými slovy bych rád viděl míru obecnosti a míru platnosti, protože ne každý konflikt je stejný, a tak by mě zajímalo skutečně, jaké je obecná platnost této metody, se kterou se jakoby pracuje,“ doplnil bezpečnostní expert Andor Šándor.