Péče o naše zdraví je velmi důležitá a v tomto nešťastném období obzvlášť. Naši fyzickou a duševní pohodu může narušit mimo jiné například nedostatek osobního prostoru doma, kde momentálně spíme, jíme, pracujeme a děláme vlastně vše. Nedostatek čerstvého vzduchu zase může způsobit migrény. Jak své zdraví ubránit proti stresu, úzkostem, „ponorce“ a všem nástrahám karantény?
Zabavte svou mysl
Pokuste se vyplňovat svůj volný čas něčím kreativním, uvádí Sabina Poole-Rivic, psychoterapeutka z britské organizace Insight Healthcare. Dále radí, abychom se věnovali činnostem, které jsme si užívali v dětství nebo se naučili zcela nové dovednosti, na které jsme si doposud nenašli čas. „Hraní na hudební nástroj, pečení chleba nebo malování při poslechu relaxační hudby může být perfektní způsob, jak ‚vypnout‘ a odpočinout si,“ sdělila psychoterapeutka serveru Mirror. Dodává, že je zároveň důležité omezit čas strávený na internetu, zahlcení zprávami totiž mnohdy k úzkosti přispívá, zvláště, když se téměř veškerá zpravodajství zaměřují na informace o koronaviru.
Dobrou formou relaxace může být také rozhovor s rodinou či přáteli přes Skype či Facetime, jelikož je pro lidské zdraví důležité nezůstat izolován a udržovat kontakt s blízkými.
Dodržujte hygienu
Mytí rukou je bezpochyby ta nejmenší, ale zároveň jedna z nejdůležitějších věcí v rámci prevence proti onemocnění COVID-19 i dalším nákazám. Ideální stav je vždy mít u sebe malou lahvičku s dezinfekcí na ruce, těch je ale v tomto období nedostatek a jsou velmi drahé. Další variantou, jak se chránit, mohou být například jednorázové rukavice při nakupování – opět společně s dostatečným mytím rukou.
Naplánujte si den
Podle Mirroru je dobré si už ráno sestavit plán na celý den, obzvlášť, pokud pracujete z domova. To může být pro lidi s dětmi velmi náročné, jelikož nás mohou rozptylovat právě potomci, domácí zvířata, nedostatek klidu apod. Časový rozvrh nám může pomoci nevypadnout z našeho pracovního cyklu a usnadnit nám tak návrat do zaměstnání.
Pečujte o své tělo
Péče o fyzické zdraví lidí v izolaci je na prvním místě. K posílení naší imunity je nutné chodit na procházky, nadýchat se čerstvého vzduchu a cítit na kůži sluneční paprsky. Důležitý je také dostatek vitamínu C, jenž imunitní systém posiluje, obsahují ho například syrová jablka, mrkev, pomeranče, citróny, paprika a další. Zinek, který pomáhá zpracovávat uhlohydráty, tuk a bílkoviny v potravinách, které přijímáme, je například v semínkách, ořeších, luštěninách, červeném masu či celozrnných potravinách. Postarejte se, aby byl váš jídelníček pestrý a zahrnoval co největší množství vitamínů a látek prospěšným našemu tělu. K fyzické pohodě mohou přispět také dechová cvičení či relaxační koupel.