Hráči turecké fotbalové reprezentace si z vyšetřování Evropské fotbalové asociace UEFA očividně nic nedělají. Při pondělním zápase proti Francii opět část národního týmu salutovala. Stalo se tak poté, co hráč Kaan Ayhan vyrovnal na 1:1. Za ryze politické gesto byli přitom Turci kritizováni již v kvalifikačním zápase s Albánií, kdy přední francouzští politici volali po úplném zrušení kvalifikačního duelu s Tureckem.
Po Ayhanově brance v 82. minutě se sedm tureckých hráčů shromáždilo v rohu hřiště nedaleko svých fanoušků a pravou rukou zdviženou k čelu oslavili vyrovnání stavu. Fanoušci jim vojenským salutováním pozdrav vrátili. Evropská fotbalová asociace UEFA přitom jakákoliv politická gesta mezi hráči i fanoušky zakazuje. O tom, že se jedná o politické gesto, nenechal nikoho na pochybách turecký hráč Cenk Tosun, který na sociální síť Instagram napsal, že „ten (pozdrav) je pro náš národ, zvláště pro ty z nás, kteří riskují životy našeho národa.“
Francoužští politici zuří
Právě vzkaz tureckých fotbalistů rozlítil mnoho francouzských politiků napříč politickým spektrem, kteří požadovali odvolání zápasu. „Nemůžeme zítra se slušností na národním stadionu přivítat ty, kteří salutovali masakrování našich kurdských spojenců,“ uvedl den před zápasem předseda středopravicové unie demokratů a nezávislých Jean Christophe Lagarde. Kvůli pátečnímu incidentu se pondělního zápasu v Paříži neúčastnil ani francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian. Ministryně sportu Francie Roxana Maracineanu gesto tureckých hráčů odsoudila a na Twitteru uvedla, že politické gesto je v rozporu se sportovním duchem. „Žádám UEFA o exemplární sankci,“ doplnila.
Němečtí hráči s tureckými kořeny Turky podpořili
Turecký fotbalovým tým naopak podpořili dva němečtí hráči s tureckými kořeny. İlkay Gündoğan a Emre Can totiž „olajkovali“ příspěvek s fotkou salutujících tureckých fotbalistů na Instagramu. Za oba fotbalisty se omluvil generální manažer německé reprezentace Oliver Bierhoff. Podle jeho slov jsou si hráči chyby vědomi. „Musí si být vědomi odpovědnosti a dopadů za jednotlivé příspěvky a prohlášení,“ doplnil. İlkay Gündoğan se přitom dopustil kontroverze už minulý rok, když se při mistrovství světa ve fotbale nechal vyfotit po boku tureckého prezidenta Recepa Erdoğana.