V Uruguayi se volně prodává marihuana v lékárnách. Turisté ale mají smůlu

V Uruguayi se volně prodává marihuana v lékárnách. Turisté ale mají smůlu

Téměř 5 000 lidí se přihlásilo od středy do uruguayského národního registru, aby si mohli nakupovat marihuanu legálně. Země se tak snaží zabránit nezákonnému obchodování s marihuanou a drogami obecně. Uruguay se stala první zemí na světě, kde se v lékárnách prodává marihuana i pro rekreační užití.

Podle BBC si lidé budou moci zakoupit až 10 gramů týdně, ne však více jak 40 gramů za celý měsíc. Zákazníci si mohou dokonce vybrat ze dvou typů konopí, Alfa 1 a Beta 1. Oba obsahují 2% Tetrahidrocannabinolu (THC), což je psychoaktivní složka marihuany. Cena za pět gramů byla stanovena na 187 Uruguayských pesos (přibližně 170 korun).

Tomuto kroku předcházel již před čtyřmi roky přijatý zákon o plném legalizování obchodu s marihuanou. Jeho příznivci tvrdí, že tento postup do budoucna pomůže vyřadit nelegální obchodníky a prodejce drog, jelikož konopí, které poskytují lékárny, pochází výhradně ze státem kontrolovaných polí.

Nový zákon také umožňuje připojit se obyvatelům ke státním družstvům nebo si pěstovat konopí doma.

„Trávychtiví“ turisté ale mají smůlu. Uruguayská vláda rozhodně nestojí o tzv. „marihuanový cestovní ruch“. Do registrů se tak mohou přihlásit pouze uruguayští občané a lidé s trvalým pobytem.

Autor: Nikola Baumrukrová

Tagy: