I přes smrt posledního samce nosorožce bílého severního, neztrácejí vědci a ošetřovatelé naději na to, že se jim může podařit zachránit tento druh před vymřením. Pomoci by mohla metoda umělého oplodnění, kdy by embrya odnosily nosorožčí „náhradní matky“. Jenže náklady se pohybují v řádech milionů dolarů.
Poslední samec nosorožce bílého severního Sudán prožil zcela jedinečný život. V sedmdesátých letech minulého století díky přesunu unikl vybití svých příbuzných ve volné přírodě. Sám zplodil dvě samice, čímž přispěl k zachování svého druhy. Jenže kvůli poptávce po nosorožčí rohovině a výsledkem bojů, považuje většina expertů severní bílé nosorožce za vyhynulé ve volné přírodě.
O rok později poslední čtyři jedinci – dva samci a dvě samice - kvůli záchraně nosorožců severních bílých putovali do africké rezervace Ol Pejeta, kde se měli dále rozmnožovat. I přes veškeré snahy personálu, žádná ze samic nezabřezla. Ošetřovatelé se Najin a Fatu pokusili spojit se samce příbuzného nosorožce bílého jižního. Ani tento pokus se nevydařil.
Zemřel Sudán, poslední samec nosorožce bílého severního
Poslední samec nosorožce tuponosého severního jménem Sudán, musel být v pondělí 19. března v Keni uspán. Oznámil to Safari Park Dvůr Králové, jehož veterinární tým společně s týmem z rezervace Ol Pejeta Conservancy a Kenya Wildlife Service se v posledních měsících o Sudána v Keni intenzivně staral. Jeho stav se ale v během posledních 24 hodin rapidně zhoršil, a proto se ošetřovatelé rozhodli pro eutanázii.
Ani jedna ze samic není schopná přirozené reprodukce
Navíc při vyšetření obou samic později odhalilo, že ani jedna z nich už není schopna přirozené reprodukce a že jen jedna z nich by teoreticky mohla zabřeznout pomocí metod umělé reprodukce. „Jedinou nadějí na záchranu těchto nosorožců je v současné době vývoj metod umělého oplodnění, při nichž budou využita vajíčka z posledních dvou samic, zmrazené semeno ze severních bílých samců a rovněž náhradní matky nosorožce bílého jižního pro donošení embryí,“ uvedl Safari Park Dvůr Králové.
„Měli bychom využít jedinečné situace, kdy mohou být nejmodernější buněčné technologie využity pro ochranu kriticky ohrožených zvířat. Může to znít neuvěřitelně, ale s využitím nově vyvíjených technologií by dokonce i Sudán ještě mohl mít potomky,” upřesnil ředitel dvorského Safari parku Přemysl Rabas.
Jenže odhadované náklady od vývoje metod, přes následné pokusy, vkládání embryí do náhradních matek, až po vytvoření reprodukčně funkční skupiny severních bílých nosorožců, se podle dvorské zoo pohybují v řádu milionů dolarů.“ Je to však jediný způsob, kterým můžeme zachránit celý druh před vyhynutím. Safari Park Dvůr Králové a rezervace Ol Pejeta tak žádají o pomoc všechny, kdo mohou podpořit tento projekt a pomoct nám sehnat nezbytné finanční prostředky dříve, než bude příliš pozdě,“ uzavřela dvorská zoo.