Vědci z Austrálie a Dánska ve své studii podpořili dřívější zjištění svých kolegů, že sloučeniny vyskytující se výhradně v rostlinách – takzvané flavonoidy – jsou prospěšné pro lidské zdraví. Podle vědců by z potravin obsahujících tyto látky měli mít výrazný prospěch kuřáci a alkoholici, uvedla agentura DPA.
Flavonoidy se ve vyšším množství vyskytují například v červeném víně, čokoládě (díky přítomnosti kakaa), zelenině nebo ovoci. Jejich nejvyšší koncentraci mají mít citrusové plody (pomeranče, grapefruity, citróny), u nichž je pak většina těchto látek obsažena v pevné bílé části.
Řada zdraví prospěšných účinků
Některé flavonoidy určují barvu rostlin a hrají roli v přilákání opylovačů, zatímco jiné chrání rostliny před škůdci nebo jim poskytují ochranu před slunečním UV zářením. Flavonoidy jsou považovány za látky - a vyplývá to z řady studií - prospěšné lidskému zdraví. Mají napomáhat imunitnímu systému, duševnímu zdraví, hubnutí, v boji s infekcemi, ve snižování onemocnění srdce a cév, a dokonce i v prevenci rakoviny.
Zatím poslední studie vědců z dánské Kodaňské univerzity a australské Edith Cowan University příznivé účinky flavonoidů také podporuje. Tým vedený nutriční expertkou Nicolou Bondonnovou a lékařem Frederikem Dalgaardem analyzoval data z dánské studie, která sledovala 56 tisíc účastníků po dobu třiadvaceti let.
Při srovnání úmrtí v rámci tohoto vzorku vědci došli například k závěrům, že kuřáci a alkoholici by měli silně profitovat z potravin a nápojů bohatých na flavonoidy, jako jsou ovoce, zelenina, čaj, červené víno nebo čokoláda.
Co jsou flavonoidy?
Flavonoidy, z nichž některé jsou silnými antioxidanty, patří mezi polyfenolické sloučeniny syntetizované pouze v rostlinách. Fenolické sloučeniny jsou pak podle práce Heleny Říhové z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Praze jedny z nejpočetnějších a široce rozšířených skupin látek v rostlinném světě. Je známo více než osm tisíc fenolických struktur. Jedná se o produkty sekundárního metabolismu rostlin.