Když už to šéf nařídil, tak to umyjeme! ZDROJ: Patrik Pašek
Stříkat silnice vodou v dešti zni jako sušit poušť. Našeho diváka v pondělí ráno při pohledu z okna zarazilo, proč ulicí Hlavní na Praze 4 projíždí vůz Pražských služeb a proudem vody skrápí silnici. Nebylo by to až tak divné, pokud by krátce předtím nepršelo a ulice byla plná vody. Není to plýtvání? Zeptali jsme se za vás.
Manželé byli překvapeni, když za deštivého počasí viděli z okna svého bytu v ulici oranžovou cisternu kropící vozovku. Něco takového je běžné za suchého a horkého počasí – postřik vodou na chvíli ochladí ulice města, sníží prašnost a v neposlední řadě zbaví silnice části nečistot. Ale dělat něco takového v dešti? To nedává smysl, dešťová voda dělá něco takového sama, neplýtvá se zbytečně vodou?
Stejnou otázku jsme položili Radimu Manovi, tiskovému mluvčímu podniku Pražské služby a.s., který je provozovatelem vozu ve videu. „Většina z nás vnímá kropení jako součást úmorných veder, kdy je možné v pražských ulicích potkat oranžové kropicí vozy Pražských služeb. Tato činnost se provádí současně s tzv. mlžením, kdy ze zadní části vozu vychází aerosol. Kropení a mlžení slouží ke snížení prašnosti a přízemního ozonu a osvěžení mikroklimatu. Samostatné kropení se nejčastěji provádí po strojním zametání a slouží k finálnímu dočištění vozovky. Vysokotlaké kropení resp. čištění se provádí i po dešti, kdy se uvolní provozní nečistoty a kropicí vůz je může spláchnout. Musíme tedy rozlišovat kropení, které Pražanům usnadňuje život během vlny veder a kropení, které čistí a uklízí metropolitní vozovky. V současné době nemlžíme, jedná se o standardní program, tzn. samosběrné metení + tlakový splach vozovky," odpověděl na náš dotaz mluvčí Pražských služeb.
V Rusku běžný úkon, posvěcený politikem z Moskvy
Stříkat silnice vodou v dešti zni jako sušit poušť, ale v Rusku je to běžná praxe, zamýšlí se v jednom ze svých článků server autoforum.cz. Na Youtubu jsou dokonce podobná videa, jako je to z pražských Záběhlic.
Člověka v první chvíli napadne, že jen začalo pršet a pracovník technických služeb zapomněl zařízení vypnout, ale pokud něco takového zaznamenáte opakovaně, víte, že to tak není. Náměstek moskevského primátora obhospodařující bydlení a veřejné služby Peter Biryukov nyní v rozhovoru pro ruská média přiznal, že i v deštivém počasí jsou takto silnice skutečně ošetřovány záměrně. Program plošného mytí veřejných prostranství probíhá v jakémkoliv počasí a údajně lépe čistí špinavé město. Biryukov nezapomněl dodat originální poznámku, že také při praní prádla se nejprve vše namočí a poté teprve začíná prací cyklus.
Zní to zajímavě, problém ale je, že mu to nikdo nevěří. Teoreticky je možné silnice za deště lépe omýt, praktický efekt bude ale omezený a další přínosy ostřiku se vytrácí zcela. Není divu, že náměstek primátora metodu plánovaného stříkání v průtrži mračen nazval „moskevským vynálezem”, nikoho jiného taková věc nenapadla.