Nejnižší míru korupce ve veřejném sektoru měly v loňském roce země ze západní Evropy a Evropské unie. Vůbec nejlépe na tom jsou Nový Zéland a Dánsko, následuje Finsko, Singapur, Švédsko a Švýcarsko. Česká republika se ze 180 zemí umístila na sdíleném 44. místě. Nejzkorumpovanější byl loni africký region. Vyplývá to z nové zprávy Transparency International.
Index vnímání korupce (CPI) hodnotí úroveň vnímání korupce ve veřejném sektoru 180 zemí na základě pohledu odborníků a podnikatelů na stupnici od nuly do sta, kde nula je nejzkorumpovanějším stavem a naopak 100 je stav ideální bezkorupční.
Nejlepšími Nový Zéland a Dánsko, nejhorší Somálsko
Zeměmi s nejnižší mírou vnímání korupce byly v loňském roce Nový Zéland a Dánsko s 87 body. Následovalo je Finsko s 86 body a Singapur, Švédsko a Švýcarsko s 85 body. První desítku doplňují ještě Norsko (84 bodů), Nizozemsko (82 bodů), Německo (80 bodů) a Lucembursko (80 bodů).
Naopak nejhůře na tom bylo Somálsko s 9 body, Jižní Súdán (12 bodů), Sýrie (13 bodů), Jemen (15 bodů), Venezuela, Súdán, Rovníková Guinea a Afghánistán (všichni 16 bodů).
Nejúspěšnějším regionem západní Evropa
Skóre více než dvou třetin zemí se letos dostalo pod 50 bodů a celkový průměr činil pouze 43. Ačkoliv podobně jako v minulých letech ukazují data určitý pokrok, většina zemí stále nedokáže účinně bojovat s korupcí ve veřejném sektoru.
Čtrnáct z dvaceti nejlépe hodnocených zemí pocházelo z Evropy či Evropské unie. Region západní Evropy je s průměrným skóre CPI 66 vůbec nejlepším regionem na světě. Pro srovnání: Severní a Jižní Amerika, které jsou ve zprávě brány dohromady, se dostaly na 43 bodů. Nejhorším je naopak subsaharská Afrika se 32 body.
Polsko, Rakousko a Německo lepší než ČR, Slovensko horší
Česká republika se s 56 body umístila na sdíleném 44. místě společně s Kostarikou, Gruzií a Lotyšskem. Co se týká našich nejbližších sousedů, s 58 body bylo na 41. místě lepší Polsko, se 77 body dvanácté Rakousko a s 80 body deváté Německo. Horší než ČR bylo na 59. místě Slovensko (50 bodů) a sedmdesáté Maďarsko (44 bodů).
Z evropských zemí se nejhůře umístilo na 137. pozici Rusko s hodnocením 28 bodů. Dobře na tom z pohledu vnímání korupce nebyla ani Ukrajina, která skončila 126. (30 bodů) nebo 101. Kosovo (36 bodů). Pro zajímavost USA byly se 69 body třiadvacáté a Evropskou unii opouštějící Velká Británie dvanáctá (77 bodů).
Za posledních osm let zaznamenalo významný pokrok ve vnímání korupce ve veřejném sektoru pouze dvaadvacet zemí, včetně Řecka, Guyany a Estonska. Během stejného období se naopak v jednadvaceti jiných zemích situace znatelně zhoršila. Mezi těmito zeměmi jsou například Kanada, Austrálie nebo Nikaragua. Navzdory tomu jsou však Kanada i Austrálie vysoko – shodně se 77 body na dvanáctém místě. V ostatních 137 zemích se úroveň korupce výrazně nezměnila.