Nejnižší míru korupce ve veřejném sektoru měly v loňském roce země ze západní Evropy a Evropské unie. Vůbec nejlépe na tom jsou Nový Zéland a Dánsko, následuje Finsko, Singapur, Švédsko a Švýcarsko. Česká republika se ze 180 zemí umístila na sdíleném 44. místě. Nejzkorumpovanější byl loni africký region. Vyplývá to z nové zprávy Transparency International.
Index vnímání korupce (CPI) hodnotí úroveň vnímání korupce ve veřejném sektoru 180 zemí na základě pohledu odborníků a podnikatelů na stupnici od nuly do sta, kde nula je nejzkorumpovanějším stavem a naopak 100 je stav ideální bezkorupční.
Nejlepšími Nový Zéland a Dánsko, nejhorší Somálsko
Zeměmi s nejnižší mírou vnímání korupce byly v loňském roce Nový Zéland a Dánsko s 87 body. Následovalo je Finsko s 86 body a Singapur, Švédsko a Švýcarsko s 85 body. První desítku doplňují ještě Norsko (84 bodů), Nizozemsko (82 bodů), Německo (80 bodů) a Lucembursko (80 bodů).
Naopak nejhůře na tom bylo Somálsko s 9 body, Jižní Súdán (12 bodů), Sýrie (13 bodů), Jemen (15 bodů), Venezuela, Súdán, Rovníková Guinea a Afghánistán (všichni 16 bodů).
VIDEO: Policie vyšetřuje rozsáhlou korupční kauzu
Už 17 lidí obvinili vyšetřovatelé z korupce při zakázkách ve veřejné dopravě na Liberecku, stíháno je navíc i 14 firem. Hlavním obviněným je kontroverzní podnikatel, kterého policisté současně vyšetřují kvůli střelbě brokovnicí na osobní auto.
Nejúspěšnějším regionem západní Evropa
Skóre více než dvou třetin zemí se letos dostalo pod 50 bodů a celkový průměr činil pouze 43. Ačkoliv podobně jako v minulých letech ukazují data určitý pokrok, většina zemí stále nedokáže účinně bojovat s korupcí ve veřejném sektoru.
Čtrnáct z dvaceti nejlépe hodnocených zemí pocházelo z Evropy či Evropské unie. Region západní Evropy je s průměrným skóre CPI 66 vůbec nejlepším regionem na světě. Pro srovnání: Severní a Jižní Amerika, které jsou ve zprávě brány dohromady, se dostaly na 43 bodů. Nejhorším je naopak subsaharská Afrika se 32 body.
Polsko, Rakousko a Německo lepší než ČR, Slovensko horší
Česká republika se s 56 body umístila na sdíleném 44. místě společně s Kostarikou, Gruzií a Lotyšskem. Co se týká našich nejbližších sousedů, s 58 body bylo na 41. místě lepší Polsko, se 77 body dvanácté Rakousko a s 80 body deváté Německo. Horší než ČR bylo na 59. místě Slovensko (50 bodů) a sedmdesáté Maďarsko (44 bodů).
Z evropských zemí se nejhůře umístilo na 137. pozici Rusko s hodnocením 28 bodů. Dobře na tom z pohledu vnímání korupce nebyla ani Ukrajina, která skončila 126. (30 bodů) nebo 101. Kosovo (36 bodů). Pro zajímavost USA byly se 69 body třiadvacáté a Evropskou unii opouštějící Velká Británie dvanáctá (77 bodů).
Za posledních osm let zaznamenalo významný pokrok ve vnímání korupce ve veřejném sektoru pouze dvaadvacet zemí, včetně Řecka, Guyany a Estonska. Během stejného období se naopak v jednadvaceti jiných zemích situace znatelně zhoršila. Mezi těmito zeměmi jsou například Kanada, Austrálie nebo Nikaragua. Navzdory tomu jsou však Kanada i Austrálie vysoko – shodně se 77 body na dvanáctém místě. V ostatních 137 zemích se úroveň korupce výrazně nezměnila.