Představte si, že jedete po silnici a najednou uvidíte havarované auto převrácené na střechu. Zastavili byste a snažili se pomoct obětem, nebo byste zkrátka pokračovali dál? Tak přesně tato otázka zajímala německé policisty, kteří se rozhodli motoristy otestovat. Výsledek byl katastrofální.
Policisté z východoněmeckého města Oberhavel se ve spolupráci s místní televizní stanicí rozhodli pro neobvyklý experiment. U jedné z poměrně frekventovaných silnic nafingovali za bílého dne dopravní nehodu a na detailech rozhodně nešetřili. Auto převrácené na střechu, krev na dveřích a dvě zraněné ženy uvnitř – scénka vypadala opravdu velice reálně.
V okolí narafičené nehody pak štáb umístil sedm skrytých kamer, které měly zaznamenat reakce ostatních řidičů. A ty byly opravdu trestuhodné. Více než 90 % šoférů kolem dobře viditelné nehody projelo, aniž by vůbec zastavili u krajnice. Několik aut projelo dokonce i poté, co na ně mával motorkář, který u havarovaného vozidla zastavil. Z videa je patrné, že „zraněným“ nakonec přišli na pomoc dva motorkáři a jedna řidička, která přiběhla i s lékárničkou.
Nedokázali vysvětlit, proč nezastavili
„Mnoho řidičů vůbec nedokázalo vysvětlit, proč nezastavili a nesnažili se pomoct,“ uvedl pro list Märkische Allgemeine po skončení testu jeden z policistů. Zmínil také, že většina šoférů si byla vědoma důležitosti první pomoci, přesto ale nezastavili. Jiní zase prý uvedli, že nezastavili kvůli nevolnosti, kterou jim pohled na nehodu způsobil.
Ne všude se ale tato kontroverzní akce policistů setkala s pochopením. „Když už policie dělá takové akce, měla by je pořádat společně s autokluby jako ADAC (hlavní organizace německých motoristů, pozn. redakce) nebo ACE, protože tato forma prevence není jejich práce,“ postěžoval si pro deník Bild Michael Freiser z vládní Křesťansko-sociální unie Bavorska.
Policisté ale svoji preventivní akci hájí a považují ji za nezbytnou. „Je to velice důležité z toho hlediska, aby lidé věnovali pozornost podobným situacím a věděli, jak se v nich správně zachovat,“ vysvětlil pro Deutsche Welle šéf oberhavelských policistů.
Lhostejnost řidičů, kteří ani nezastavili u havarovaného vozidla, je zarážející i z jiného důvodu. V Německu totiž stejně jako v Česku platí povinnost zastavit a pomoci v případě nouze. Ti, kdo tak neučiní, se vystavují riziku pobytu za mřížemi v délce až jednoho roku.