Nechybělo moc a venezuelský prezident Nicolás Maduro zemřel v přímém přenosu. Během sobotního projevu k vojákům vybuchly nedaleko jeho řečnického pultu dva drony. Zraněno bylo sedm vojáků, prezident vyvázl bez úhony. Maduro později z pokusu o atentát obvinil koalici venezuelských a kolumbijských ultrapravicových sil a zmínil také jméno kolumbijského prezidenta Joseho Manuela Santose.
Měla to být velká sláva. Venezuelská státní televize živě vysílala, jak prezident Nicolás Maduro promlouvá k tisícům nastoupených vojáků u příležitosti 81. výročí založení venezuelské armády. Řečnící prezident se ale najednou polekaně podíval nahoru, odkud se ozval výbuch. Pak už se kolem Madura natlačila ochranka, která nakonec prezidenta odvedla do bezpečí. Nikdo v tuch chvíli zřejmě netušil, co se doopravdy děje.
S vysvětlením přišel později ministr pro komunikace a informace Jorge Rodriguez. Na tiskové konferenci oznámil, že na Madura byl spáchán pokus o atentát, při kterém bylo zraněno sedm vojáků. Z útoku okamžitě obvinil pravicovou opozici.
#BREAKING: #Venezuela: New images of #Maduro security personal protecting him during tonights assassination attemp - @XHNews pic.twitter.com/k212ciVJCv
— Amichai Stein (@AmichaiStein1) August 5, 2018
To samé učinil později v krátkém projevu i sám Maduro, který si dle svých slov nejprve myslel, že jde o pyrotechnickou show. „Nemám o tom pochyb. Vše ukazuje na venezuelskou ultrapravici ve spojení s kolumbijskou extrémní pravicí a jméno Jose Manuel Santos stojí za tím útokem,“ měl jasno Maduro, na němž nebyly vidět žádné známky po zranění. Venezuelský prezident také informoval, že někteří z údajných strůjců útoku už byli chyceni.
"This was an attempt to kill me," Venezuela's President Nicolas Maduro said after the government said explosive drones went off during a speech https://t.co/qnFmfqOhcJ pic.twitter.com/ybP5dPMQp5
— CBS News (@CBSNews) August 5, 2018
Nicolás Maduro se stal prezidentem v roce 2013, kdy nahradil zesnulého dlouholetého vůdce Huga Cháveze. Prakticky od té doby čelí kritice kvůli podezření z podrývání demokracie a porušování lidských práv. Odpůrci ho popisují jako bezohledného tyrana, který pomocí jím kontrolovaných soudců nechává věznit nepohodlné politické soupeře. Jeho příznivci v něm zase vidí ochránce Venezuely.
Pravdou ovšem je, že se země s největšími zásobami ropy na světě zmítá v ekonomickém a politickém chaosu. Venezuela se potýká s obrovskou mírou nezaměstnanosti, v obchodech je často nedostatek základních potravin a léků, dodávky elektrického proudu rozhodně nejsou samozřejmostí. Maduro a jeho socialisté z těchto problémů často viní USA, které se údajně vměšují do vnitřních záležitostí Venezuely s cílem svrhnout Nicoláse Madura.