Mezinárodní tým psychologů prostudoval 219 reálných útoků zachycených kamerovým systémem v anglickém Lancesteru, nizozemském hlavním městě Amsterdamu a v jihoafrické metropoli Kapském Městě. Psychologové zjistili, že v devíti z deseti případů (91 %) útoku nebo agresivního chování se najde alespoň jeden kolemjdoucí, který se v určité chvíli zastane oběti, informoval server Daily Mail.
Vedoucí autor doktor Richard Philpot a jeho kolegové při zkoumání unikátních videonahrávek zjistili, že kolemjdoucí se obětí zastávají různými způsoby: slovně a gestikulací ve snaze uklidnit agresora, blokováním nebo odtáhnutím agresora.
Ve všech třech zemích obdobně pozitivní výsledky
Pozoruhodné přitom podle autorů studie je, že výsledky z kamerových záznamů byly podobné ve všech třech vybraných zemích, a to i navzdory tomu, že Kapské Město je obecně vnímáno jako nebezpečnější než ostatní dvě města. To podle vědců ukazuje, že reakce je „univerzální“ a obnovuje jejich víru v lidskou přirozenost.
Doktor Philpot uvedl, že „podle všeobecně rozšířeného povědomí je standardní reakcí přítomných osob při mimořádných událostech nezúčastněnost“. V kontrastu s tímto veřejně rozšířeným názorem současná mezinárodní studie na základě videozáznamů uvádí, že při agresivních konfliktech je normou zásah. „Skutečnost, že kolemjdoucí jsou mnohem aktivnější, než si myslíme, je pozitivní a uklidňující pro potenciální oběti násilí a veřejnost jako celek,“ dodal.
Efekt okolostojících/kolemjdoucích
Mezinárodní tým rovněž uvádí, že pravděpodobnost, že se někdo zastane oběti, je menší v případě, že je během události přítomno více lidí, než když je přítomen sám – což je delší dobu známý efekt.
Ačkoliv podle doktora Philpota větší množství okolo přihlížejících může snížit pravděpodobnost, že konkrétní jedinec pomůže, poskytuje zase větší množinu, z níž mohou pomocníci vzejít.