Zemědělci zřejmě budou muset sáhnout hlouběji do kapsy nebo začít šetřit. Přijdou totiž o další peníze z Evropské unie a nebude to málo. Podle Zemědělského svazu to může být až o 2000 korun na hektar. Velké agrární podniky navíc výrazně ohrožuje návrh na takzvané zastropování přímých plateb. Tyto firmy přitom obhospodařují většinu půdy v Česku.
Snížení dotací by mohlo po roce 2020 zcela změnit obraz českého zemědělství. Takzvané zastropování přímých plateb velkým agropodnikům by způsobilo, že by se zásadním způsobem změnil poměr mezi živočišnou a rostlinou výrobou. Kam až by oko dohlédlo, vládla by žlutá barva. „Pokud bychom pokrátili ty dotace, oni by to neměli z čeho kompenzovat, a tudíž by museli omezit živočišnou výrobu a některé citlivé komodity. Začali by se tak daleko víc orientovat na obiloviny a olejnin, jako je například řepka, které jsou z hlediska stability rentability poměrně dobré,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.
Návrh jde prý proti moderní době
„Myslet si, že z hlediska zaměstnanosti, kdyby tam byly nějaký odpočty, bonusy, to samozřejmě by se nemuselo týkat všech zaměstnanců a taky to jde nějak proti době, kdy nemáme dneska lidi a nahrazujeme je stroji. Takže celkově ten návrh Evropské unie jde proti dnešní moderní době,“ upřesnil jednatel zemědělské velkofirmy Stanislav Müller. Ještě hůř situaci vnímají drobní farmáři. Už tak mají problém na dotace dosáhnout. Snížením částky, kterou jim v budoucnu nabídne, se pro ně Evropská unie stává prakticky zbytečnou. „Přestal bych dotace dávat, přestal bych je brát a zvednul bych ceny komodit, jako byli dřív. Prostě nemá cenu dneska dělat za 300 korun obilí, když se dělalo za první republiky za ty samé peníze,“ upozornil například Tomáš Jelen.
„Pro mě kdyby to skoro zrušili tady ty nenárokový dotace, tak mi to bude skoro jedno. Takže já na tom budu pořád stejně,“ doplnil farmář Václav Šrámek. Proti navrhované podobě rozpočtu se podle Zemědělského svazu už v tuto chvíli vyslovilo už 22 zemí Evropské unie. Na vyjednávání co nejlepších podmínek pro naše zemědělce, má Česká republika ještě rok.