Zvyšuje se počet onemocnění koronavirem i počet úmrtí. Nemocnice Na Bulovce připravila 2 lůžka pro případnou potřebu

Vyjádření Andreje Babiše

Nejnovější údaje uvádí 2744 případů nákazy koronavirem a 80 lidí již následkem onemocnění zemřelo.

V souvislosti s šířením nákazy z Číny se dnes na Úřadě vlády sešli ministři a zástupci bezpečnostních složek státu, kteří jednali o připravenosti našich složek. Probrali dosavadní opatření a plán pro případné šíření onemocnění. O výsledku jednání budeme informovat.

Na letišti v Ruzyni se začali cíleně vyhledávat pasažéři, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru.

Infekční klinika pražské Nemocnice Na Bulovce má pro případné pacienty nakažené koronavirem připravené dva volné pokoje. Počty lůžek může v případě potřeby zvýšit.

Čínská média informují, že z města Wu-chan, kde se virus začal šířit, odjelo kolem pěti milionů lidí a ve městě zůstalo devět milionů obyvatel. V provincii Hubei, kde se Wu-chan nachází je evidováno 371 nových případů onemocnění a 24 nových úmrtí. Čínská zdravotnická komise dnes ráno informovala o 769 nových potvrzených případech nákazy za posledních 24 hodin. Dalších více než 30 000 lidí, kteří přišli do kontaktu s pravděpodobnými nakaženými, zdravotníci sledují.

V Číně byl omezen pohyb obyvatel a několik měst je zcela uzavřeno. Celkem se omezení možnosti pohybu z místa na místo dotklo asi 56 milionů osob. Vzhledem k celkové situaci bylo rozhodnuto o prodloužení doby volna lunárního Nového roku až do 2. února. Školy a oficiální instituce zůstanou do té doby uzavřené.

Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím nehodlá zavádět nouzovou situaci v oblasti veřejného zdraví pro celý svět a tvrdí, že je ještě příliš brzy. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes odjel do Číny na jednání s čínskými představiteli.

Americké úřady ve spolupráci s čínskými zahájily evakuaci svých občanů z Wu-chanu. Stejně tak se k tomu chystá Francie a naše Ministerstvo zahraniční zjišťuje možnost, že by s Francouzi byli z Wu-chani evakuováni i tři Češi, kteří se zde nachází.

Zahraniční média píší, že počet nakažený koronavirem po celém světě by mohl být kolem 100 tisíc případů. Odhaduje se, že již kolem čtyřiceti případů je mimo Čínu.

Zatím evidované případy mimo Čínu:

Thajsko: 8

USA: 5

Austrálie, Malajsie, Singapur, Japonsko, Jižní Korea: 4

Francie: 3

Vietnam: 2

Rakousko: 1

Kanada: 1

Nepál: 1

Tagy: