Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se zeptá ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) na zpřístupnění léku ivermektin pacientům s covidem. Lék, který se obvykle používá jako antiparazitikum a v Česku není registrovaný, zkouší k léčbě covidu nemocnice u svaté Anny v Brně. Ivermektin je podle Hamáčka velice úspěšně nasazován také na Slovensku.
„V tuto chvíli se tak dá konstatovat jen to, že není možné dojít k jednoznačnému závěru ohledně klinické účinnosti nebo bezpečnosti ivermektinu při léčbě nemoci COVID-19,“ sdělila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková. Aby bylo možné ho k léčbě covidu doporučit, je potřeba znát výsledky správně koncipovaných a správně provedených klinických hodnocení, která budou mít dostatečně velkou statistickou sílu, doplnila. Studie, které jsou zatím známé, nedokázaly poskytnout úplné informace a měly významná metodická omezení.
Pokud ale ošetřující lékař vyhodnotí, že pacient bude z léčby ivermektinem profitovat, může ho předepsat nebo použít jako neregistrovaný léčivý přípravek. Použití je pak třeba nahlásit.
SÚKL se přípravkem zabývá a snaží se o jeho použití v souvislosti s nemocí COVID-19 zjistit více informací, sdělila Brunclíková, dat je ale podle ní zatím málo.
„Chápu, že nemá splněny všechny náležitosti, ale pokud se ukazuje, že může pomoci v léčení COVID-19 a že nepřináší zásadní komplikace, mělo by se zajistit, jak jej učinit dostupným,“ uvedl Hamáček k léku.
Pacienti po ivermektinu odcházejí z nemocnice domů, hlásí primář
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně ivermektin vyzkoušela do konce února u 30 nakažených. Zdravotní stav většiny z nich se po užívání ivermektinu ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštění domů, uvedl minulý týden primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek. Lékaři podávali lék vybraným pacientům s těžším průběhem nemoci od loňského listopadu. Ivermektin je podle nich levnější než ostatní léky, nyní je ale obtížně dostupný, protože není registrovaný.
Nedávno se k používání ivermektinu vyjádřil i předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Řekl, že má stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv, které podle něj není úplně pozitivní. „Ale my říkáme, nebudeme čekat na klinické studie, zkusme to aplikovat, řekl. Uvedl, že vláda se zabývá všemi léky, o nichž se v této souvislosti doslechne.