Jedovaté kytky kolem nás (zdroj: CNN Prima NEWS)
Pokud svůj domov vylepšujete nejrůznějšími pokojovými rostlinami, zbystřete. Zelený přírůstek do vaší domácnosti nejen sníží prašnost a pročistí vzduch, ale může být i jedovatý. Paradoxně tou nejjedovatější květinou je zrovna ta, kterou máme v domácnostech nejčastěji.
„Když odlomíte list od dieffenbachie, roní nebezpečnou šťávu, která způsobuje puchýře,“ varovala Eva Novozámská, průvodkyně v trojské botanické zahradě. „Na dieffenbachii si stačí sáhnout a už může být průšvih,“ doplnila kolegyni mluvčí zahrady Michaela Bičíková.
K jedovatým rostlinám patří často i ty, které dáváme k svátku nebo narozeninám, jako je například tulipán, narcis nebo lilie. I ty bychom měli umisťovat na bezpečná místa, kam děti nemohou. Ani to ale nemusí stačit. „Bohužel se většinou stává, že upadne list a dítě – případně pes nebo kočka – ho pozře. Může jim to poničit trávicí soustavu,“ upozornila Novozámská. Naproti rostlinám jedovatým nás ale mohou překvapit i takové, které se dají jíst, například fialky, růže nebo karafiáty.
Jedovaté rostliny se nachází všude kulem nás, ty nejexotičtější najdete třeba v botanické zahradě v Troji. Právě v tamním háji začíná první část expozice Jedovatá sezóna. „Klademe si za cíl vzdělat naše návštěvníky v oblasti, která jim je docela cizí. S jedovatými rostlinami se přitom setkávají i ve svých domácnostech,“ uvedl ředitel zahrady Bohumil Černý.
Pokud svůj domov vylepšujete nejrůznější květenou, tak byste měli být na pozoru. Zdroj: Profimedia.cz
Pokud svůj domov vylepšujete nejrůznější květenou, tak byste měli být na pozoru. Zdroj: Profimedia.cz