Byl talentovaným hráčem. Karel Ašenbrener pod přezdívkou Twisten válel v počítačové hře Valorant. Jenže vedle toho bojoval s depresemi a letos v červnu si vzal život. Tragický čin motivoval jeho rodinu v čele s maminkou Ivanou a otcem Karlem k založení nadačního fondu Twisten Foundation. „Chceme přetavit bolest v něco smysluplného,“ uvedla Ivana Ašenbrenerová.
Nově založený fond má pomáhat dospívajícím, kteří čelí psychickým problémům. Využívat k tomu chce moderní komunikaci, jako jsou například speciální projekty zaměřené na esport. Právě ve videoherní a esportové komunitě se pohybuje spousta teenagerů a dospívajících.
„Karlův odchod je pro celou rodinu pořád velmi bolestivý. Ale právě kvůli němu jsme se rozhodli přetavit bolest v něco smysluplného. Tím je nadační fond, jehož cílem bude pomáhat mladým lidem s psychickými problémy. Jsem si jistá, že by s tím syn souhlasil a podporoval to,“ uvedla Ivana Ašenbrenerová v tiskové zprávě nadačního fondu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jakub Jankto o MČR v Counter-Striku: Nezapomenutelný zážitek, fandilo se víc než na fotbale
Esport je mezi generací Z jedním z nejpopulárnějších odvětví zábavního průmyslu. Z průzkumu Národního ústavu duševního zdraví vyplývá, že každý třetí deváťák v Česku pociťuje příznaky, které ukazují na středně těžké až těžké úzkosti. Čtyři z deseti navíc mají známky středně těžké až těžké deprese.
Podle Českého statistického úřadu je sebevražda důvodem čtvrtiny všech úmrtí ve věkové kategorii 15 až 24 let. Do nelichotivé statistiky spadá i Karel Ašenbrener alias Twisten, který by v prosinci oslavil dvacáté narozeniny, svůj boj s depresemi ale prohrál.
„Zvyšování duševní gramotnosti považuji za klíčové, zároveň je nutné pracovat na destigmatizaci psychických problémů, protože zejména mladí kluci o svých emocích nebo problémech nemluví a mluvit nechtějí,” vysvětluje zaměření fondu Ašenbrenerová.
Twisten Foundation ve spolupráci s loterijní společností Sazka chystá turnaj a další osvětovou činnost. Duševní zdraví se stává celospolečenským tématem. Svět esportu se ale zatím symptomům vyhoření nebo depresím hlouběji nevěnuje.
Twisten byl úžasný kluk, syn, kamarád, brácha, hráč. Na jeho počest jsme se rozhodli založit Nadační fond na podporu mentalního zdraví teenagerů. Děkujeme Kájo za vše a věříme, že bys na nás byl pyšný❤️@TwistenVAL@TeamVitality @TwistenFund@rafnoas @noasitho https://t.co/goFrt26Ewy
— chica1967 (@asenivana) December 4, 2023
„Vznik Twisten Foundation může přinést zásadní a tolik potřebnou změnu. Máme velký respekt, že se rodina Ašenbrenerových rozhodla tento projekt spustit a nesmírně rádi jej podpoříme,“ uvádí Petr Jonák ze Sazky. Doplnil, že společnost v průběhu plánovaného klání No rival vypíše dobročinnou sbírku a výtěžek po skončení turnaje zdvojnásobí.
„Jsme připraveni poslat nadačnímu fondu Twisten Foundation až jeden milion korun,“ dodává Jonák.
Vedle Twisten Foundation spouští speciální projekt také francouzský klub Vitality, jehož dres Karel Ašenbrener oblékal. Projekt pojmenovaný KARE, kdy jde o kombinaci jména Karel a anglického care neboli pečovat, se bude rovněž zaměřovat na duševní zdraví hráčů esportu.
Karel Ašenbrener v dětství hrával fotbal, vedle toho se věnoval počítačovým hrám Counter-Strike nebo FIFA. Nejvýraznější stopu zanechal v titulu Valorant, v němž se s německým týmem BIG nebo francouzským Vitality účastnil největších světových turnajů.
Na začátku letošního roku přiznal, že bojuje s depresemi a navštěvuje odborníky, kteří mu pomáhají v léčbě. V pondělí 4. prosince by oslavil dvacáté narozeniny, jeho rodina se rozhodla v tento den symbolicky založit a zahájit činnost nadačního fondu Twisten Foundation.
Herní a technologický pořad Enter můžete sledovat každou sobotu ve 22:40 nebo v úterní repríze ve 23:40 na CNN Prima NEWS či přímo na webu CNNPrima.cz, kde najdete také archiv odvysílaných epizod. Předchozí odvysílaný díl můžete zhlédnout níže: