reklama

Ztuhlé a zničené. Španělští patologové pomohli pochopit, co dělá covid s plícemi

Když se letos začala šířit koronavirová infekce, nebylo o nemoci mnoho známo. Jedním z mála způsobů, jak se dalo o chorobě získat vícero informací, byla pitva. Zkraje pandemie se této práce zhostilo několik patologů v márnicích, v čele s těmi španělskými, informovala agentura AP s tím, že lékaře zaskočila zvláštní kombinace symptomů.

reklama

Kromě příznaků, které jsou typické i pro jiné respirační choroby, se objevovala ztráta čichu a chuti, dnes už známé příznaky nemoci COVID-19. V nemocnicích ale leželi také pacienti, kteří trpěli výpadky paměti nebo kožními vyrážkami.

V zárodcích pandemie byl k dispozici de facto pouze test, který mohl potvrdit nebo vyvrátit přítomnost viru. Co se dělo uvnitř těla se mohli lékaři jen dohadovat. Podrobnosti přinesli až patologové nemocničních márnic. A jednou z nemocnic, která přinesla řadu poznatků z pitev v prvních měsících pandemie, byla fakultní nemocnice Fundación Jiménez Díaz v Madridu.

Na získávání informací se výrazně podílela Virginia de Lucas, supervizorka oddělení patologie, a její tým. S kolegy začala letos v dubnu odebírat pitevní vzorky pacientů, kteří novému typu koronaviru podlehli. „Vše pro nás bylo neznámé. Nevěděli jsme, jak se máme chovat, jak si předávat nástroje, báli jsme se dotýkat se navzájem, takže přiznávám, že při první takovéto pitvě jsem skutečně měla obavy,” citovala madridskou patoložku AP. Ve Španělsku bylo celkem provedeno 50 pitev, 10 z toho právě v madridské fakultní nemocnici.

Pitvy pacientů zemřelých na nemoc COVID-19 ukázaly, že koronavirus nenapadá jen plíce, ale může poškodit i jiné orgány, třeba ledviny, srdce, tlusté střevo, ale i mozek. Dýchací ústrojí však bývá poškozeno nejvíce, patologové zpozorovali dokonce nadměrnou posmrtnou ztuhlost plic, ztrátu houbovité konzistence i funkční kapacity orgánu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Podklouzly mi nohy. Jsem starší člověk a nemám být tak rychlá, teď už to vím. Také tomu trošku přispělo počasí, řekla CNN Prima NEWS herečka Jiřina Bohdalová. Ta v sobotu odpoledne dorazila do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Stalo se tak poté, co na zmrzlém chodníku ztratila rovnováhu. Nebyla jediná, pražští záchranáři měli plné ruce práce a během dne vyráželi k desítkám případů.

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
Za vraždu tří žen popravili Američana. Komplic, který střílel, dostal doživotí
Řídili jsme nejzábavnější „traktor“ současnosti – CFMOTO Gladiator Z1000 Sport
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama