reklama

Ztuhlé a zničené. Španělští patologové pomohli pochopit, co dělá covid s plícemi

Když se letos začala šířit koronavirová infekce, nebylo o nemoci mnoho známo. Jedním z mála způsobů, jak se dalo o chorobě získat vícero informací, byla pitva. Zkraje pandemie se této práce zhostilo několik patologů v márnicích, v čele s těmi španělskými, informovala agentura AP s tím, že lékaře zaskočila zvláštní kombinace symptomů.

reklama

Kromě příznaků, které jsou typické i pro jiné respirační choroby, se objevovala ztráta čichu a chuti, dnes už známé příznaky nemoci COVID-19. V nemocnicích ale leželi také pacienti, kteří trpěli výpadky paměti nebo kožními vyrážkami.

V zárodcích pandemie byl k dispozici de facto pouze test, který mohl potvrdit nebo vyvrátit přítomnost viru. Co se dělo uvnitř těla se mohli lékaři jen dohadovat. Podrobnosti přinesli až patologové nemocničních márnic. A jednou z nemocnic, která přinesla řadu poznatků z pitev v prvních měsících pandemie, byla fakultní nemocnice Fundación Jiménez Díaz v Madridu.

Na získávání informací se výrazně podílela Virginia de Lucas, supervizorka oddělení patologie, a její tým. S kolegy začala letos v dubnu odebírat pitevní vzorky pacientů, kteří novému typu koronaviru podlehli. „Vše pro nás bylo neznámé. Nevěděli jsme, jak se máme chovat, jak si předávat nástroje, báli jsme se dotýkat se navzájem, takže přiznávám, že při první takovéto pitvě jsem skutečně měla obavy,” citovala madridskou patoložku AP. Ve Španělsku bylo celkem provedeno 50 pitev, 10 z toho právě v madridské fakultní nemocnici.

Pitvy pacientů zemřelých na nemoc COVID-19 ukázaly, že koronavirus nenapadá jen plíce, ale může poškodit i jiné orgány, třeba ledviny, srdce, tlusté střevo, ale i mozek. Dýchací ústrojí však bývá poškozeno nejvíce, patologové zpozorovali dokonce nadměrnou posmrtnou ztuhlost plic, ztrátu houbovité konzistence i funkční kapacity orgánu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

Musíme si dupnout, vztahy s Rusy se zhorší, ale nemůžeme s nimi přestat komunikovat. Bývalí ministři zahraničí Tomáš Petříček a Cyril Svoboda se shodují, že Česko by mělo kontaktovat spojence v Evropské unii nebo NATO. Reagovali tak na podezření, že Rusko stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Petříček přiznal, že jako šéf diplomacie o ruských aktivitách věděl. Podle dalšího exministra zahraničí Karla Schwarzenberga si „musíme dupnout“.

Možné zapojení Ruska do Vrbětic může ovlivnit tendr na Dukovany, připustil Havlíček
Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa skončil. Rakev s ostatky byla uložena v kapli svatého Jiří

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Výbuch ve Vrběticích je teroristický čin, ať se nám Putin omluví, burcuje opozice
Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken
Další články
reklama
reklama