Šéf sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg zažehl údajně obavy americké vlády z čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok, když se loni snažil zabránit větší regulaci své firmy, píše na svém webu deník The Wall Street Journal. Prezident Donald Trump nařídil v polovině srpna 2020 čínskému provozovateli aplikace prodat své operace v USA. Ten se chystá bránit u soudu.
Zuckerberg řekl v projevu ke studentům Georgetownské univerzity, že TikTok na rozdíl od Facebooku nectí svobodu slova. Uvedl také, že tato aplikace provozovaná čínskou společností ByteDance ohrožuje americké hodnoty a technologickou nadřazenost, cituje ho list.
V podobném duchu se šéf amerického technologického gigantu vyjadřoval podle zdrojů The Wall Street Journal i na schůzkách s úředníky a zákonodárci při své říjnové návštěvě Washingtonu i během cest do hlavního města několik týdnů předtím. O tom, že čínské firmy ohrožují americké a že hrozba z jejich strany je větší, než může pocházet od jeho firmy, se Zuckerberg snažil přesvědčit i Trumpa při soukromé večeři v Bílém domě na konci října loňského roku, napsal deník s odkazem na své zdroje.
Jen málokterá technologická firma může z potíží, jakým teď TikTok čelí, těžit více než Facebook, poznamenává deník. TikTok získal v USA už více než 100 milionů uživatelů, zatímco Facebook jich má letos podle webu Statista přes 223 milionů. V letošním prvním čtvrtletí byl TikTok také podle výzkumné společnosti Sensor Tower nejčastěji stahovanou aplikací.
„TikTok se za poslední dva roky stal na západních trzích z téměř ničeho opravdu něčím,“ řekl listu Brian Wieser šéf společnosti GroupM, která se zabývá obchodním zpravodajstvím a spadá pod nadnárodní společnost WPP PLC.
Facebook dříve startupy, které by jej mohly ohrozit, jako je TikTok, kupoval. ale obavy z antimonopolních úřadů mohou velké technologické firmy přimět, aby se poohlédly po jiných prostředcích obrany. „Můžete pak uvítat větší regulaci nebo záležitosti, které by startupům omezily příležitosti,“ dodal Wieser.