Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se domnívá, že ačkoliv je v úřadu dlouho, stále je nenahraditelný. Potvrdil také, že se svého úřadu nehodlá vzdát a Rusko varoval před obdobnými protesty, jaké zažívá jeho země. Vyplynulo to z vůbec prvního rozhovoru, který od voleb 9. srpna poskytl.
Interview Lukašenko poskytl výhradně provládním ruským médiím. Ruští novináři, jež chtěli rozhovor získat, museli dorazit do Minsku do Paláce nezávislosti. „Možná jsem ve funkci trochu déle, ale ve skutečnosti jsem to pouze já, kdo nyní může Bělorusy ochránit,“ řekl mimo jiné v úterý přítomným novinářům.
„Bělorusko jsem budoval čtvrt století, neodejdu jen tak. Navíc kdybych odešel, pravděpodobně by začali masakrovat mé podporovatele,“ doplnil Lukašenko s tím, že jeho voliči podle něj tvoří drtivou většinu národa.
Můj starší bratr Putin
Autoritářský prezident dále naznačil, že pokud demonstranti uspějí a padne jeho režim, další na řadě je ten Putinův. „Hovořil jsem se spoustou prezidentů, i se svým starým přítelem, starším bratrem, jak mu říkám, prezidentem Putinem,“ vyprávěl.
„Varoval jsem ho, že je téměř nemožné tomu čelit,“ poznamenal ohledně masivních demonstrací, které v Bělorusku probíhají již déle než měsíc. „Jak chcete bojovat proti kanálům na Telegramu?“ ptal se Lukašenko v narážce na nezávislé médium Nexta, které funguje právě prostřednistvím chatovací aplikace Telegram. Díky tomu přečkalo i blackout internetu, k němuž došlo v prvních dnech nepokojů po prezidentských srpnových volbách.
„Je možné tyto kanály blokovat? Ne, nikdo to neumí zablokovat, ani ti, kteří to sami vynalezli, Američané,“ domnívá se Lukašenko. Telegram však ve skutečnosti vynalezl Rus, který v USA pouze pobývá. „I když vypnete internet, tyhle kanály Telegramu z Polska pořád fungují,“ stěžoval si Lukašenko. Bělorusové, kteří Nextu provozují, totiž nyní sídlí ve Varšavě, kde čtyřčlenné vedení požádalo o politický azyl.
„Takže vás varuji, brzy byste mohli zažít také nějaké politické události. Možná přijdou jen tak, zničehonic,“ vzkázal Rusům. „Víte, na co jsme přišli s ruskými představiteli? Jestli Bělorusko padne, Rusko bude další na řadě,“ zdůraznil Lukašenko.
Lukašenko: Nevzdám se, bůh mě přivolá
I když diktátor přiznal jisté obavy ze současného vývoje, ujistil, že se svého postu nevzdá. „Všechno je to pro mě velmi bolestivé až tragické,“ řekl. „Ale to neznamená, že se vzdám. Dívám se na to filozoficky, jednoho dne mě bůh sám přivolá. Ale nyní musím chránit to, co jsem vybudoval vlastníma rukama a lidi, kteří se na tom podíleli. A těch je naprostá většina,“ zaznělo dále v interview.
Lukašenko dále několikrát zdůraznil, že nepokoje v běloruských ulicích jsou podle něj řízeny zvenčí. „Všechno je to globalizované, mezinárodní. Pokud si myslíte, že velká Rus bude schopná tomuto čelit, mýlíte se,“ varoval.
Rozhovory s ruskými provládními novináři proběhly v přátelském duchu, žurnalisté nekonfrontovali Lukašenka se stížnostmi na policejní násilí a systematické zadržování opozice. Ačkoliv Putin zpočátku váhal, jak se angažovat, a odmítl do Běloruska poslat vojenskou podporu, o níž si Lukašenko otevřeně řekl, nyní to vypadá, že alespoň symbolicky stojí po jeho boku.
Zaměstnance běloruské televize nahradili Rusové
Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius již vyjádřil obavu z toho, že Rusko využije oslabeného Lukašenka a pustí se do jakési anexe, jíž se Lukašenko dříve bránil. „Rusko nyní dokončí to, co se mu za 20 let nepodařilo. Je to velmi znepokojivé,“ řekl. Zásadní návštěvu Moskvy v tomto směru by měl Lukašenko podniknout během příštího týdne.
Rozhovory Lukašenka s ruskými novináři se objevily týden poté, co se objevily informace, že běloruská státní televize nahradila stávkující novináře i technický personál zaměstnanci ruské televize RT. Mezi čtyřmi novináři, kterým Lukašenko poskytl rozhovor, byla i šéfredaktorka RT Margarita Simonyanová.