Opatrnost je v koronavirových časech namístě, ovšem nápad a plán z Kanady ji trochu dostává do absurdní roviny. Nová sezona juniorské hokejové soutěže Ontario Hockey League (OHL) se rozjede pouze za předpokladu, že se omezí fyzický kontakt mezi hráči.
Sport pro neohrožené tvrďáky? V kanadském Ontariu se už brzy mohou měnit zavedené představy o hokeji. Bez intenzivního fyzického kontaktu mezi hokejisty by se podle Lisy MacLeodové, tedy ontarijské ministryně, do jejíž gesce spadá i sport, měla hrát soutěž OHL.
Za normálních okolností by už probíhala nová sezona, ovšem šíření onemocnění COVID-19 její start odsunulo. Nejdříve bylo spuštění ligy naplánováno na začátek prosince. Otázkou je, zda budou týmy ochotné za nastavených podmínek hrát, protože nápad v Ontariu je z hokejového pohledu trochu bláznivý.
MacLeodová na středeční tiskové konferenci oznámila, že pokud se má OHL rozběhnout, musí za současné koronavirové situace výrazně omezit hru do těla. To by samozřejmě naprosto změnilo podstatu populárního sportu na ledě. „Byla by to pro kluby výzva, jak změnit styl hry,“ uvedla MacLeodová podle kanadské zpravodajské agentury The Canadian Press. Takže například ostré bodyčeky, přetlačované u mantinelu a samozřejmě šarvátky mohou být dočasně passé.
Původní plány byly ještě bizarnější
I kdyby jednotlivé celky byly ochotné se bizarním pravidlům přizpůsobit, je tu další problém, který rozjezd juniorské soutěže komplikuje. Naprostá většina týmů je z Kanady, ovšem tři kluby ze soutěže mají základnu ve Spojených státech amerických, kde je onemocnění COVID-19 rozšířené výrazněji.
Zmiňovaná MacLeodová je úzkém kontaktu se šéfem OHL Davidem Branchem. „Spolupracuje se nám velmi dobře. David je součástí našeho ministerského poradního výboru, takže si je celá jeho strana dobře vědoma zdravotní krize, která spočívá ve druhé vlně,“ uvedla ministryně.
Podle jejích slov se neuvažuje o tom, že se by OHL na čas uzavřela do bubliny na jednom místě podobně, jako tomu bylo u nejslavnější hokejové soutěže NHL nebo basketbalové NBA.
V prestižní juniorské lize patřící pod hlavičku Canadian Hockey League v minulé sezoně působili i dva nejvýše vybraní Češi nedávného draftu NHL. Jan Myšák hrál za Hamilton Bulldogs, Jaromír Pytlík zase oblékal dres Soo Greyhounds.
S amatérskými soutěžemi v regionu byly původně ještě bizarnější plány. Hrát se mělo v osekaném počtu – buď 3 na 3, případně 4 na 4, a to dokonce bez vhazování. Minimum kontaktu a žádné bodyčeky byly rovněž součástí návrhu. The Greater Toronto Hockey League, největší kanadská organizace, která zastřešuje „malé“ soutěže, však o víkendu oznámila, že se začne hrát nejdříve v lednu.