reklama

Zvýhodnění očkovaných je nejlepší motivace, prosazuje Prymula a poukazuje na zahraničí

Zvýhodňujme očkované, prosazuje epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj jde o nejlepší motivaci k vakcinaci proti koronaviru, i když je selektivní. V pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS totiž řekl, že lidé, kteří zatím nejsou očkovaní, o vakcínu už nestojí.

reklama

„Zvýhodňování očkovaných je cesta, jakým způsobem postupovat, protože ostatní metody příliš úspěšné nebyly. Když se podíváme zpět, asi největší motivací bylo cestování do zahraničí, protože lidé zpravidla nepřemýšlejí o svých zdravotních handicapech nebo jiných zdravotních záležitostech,“ uvedl v Novém dni Roman Prymula.

V Rakousku nebo Německu tento způsob motivace k očkování nazývají férovostí. „Měli bychom je následovat,“ vyzval epidemiolog.

Zároveň však uznal, že takový způsob motivace je selektivní. „Jsme ale v situaci, kdy musíme nějakým způsobem pokrýt celou populaci. A to, že budeme opakovaně očkovat pouze polovinu populace, je také naprosto selektivní. Z tohoto důvodu populační opatření musí být plošná,“ je přesvědčen.

Očkovat se už prostě nechtějí

To, že zájem lidí o očkování v Česku stagnuje, ukázal i exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo pouze 69 procent z 1 014 dotazovaných a nechat se naočkovat mají v plánu už asi jen tři procenta dospělé populace. Přibližně pětina české veřejnosti, tedy 20 procent, se nechce očkovat proti nákaze COVID-19 a dalších osm procent s očkováním váhá.

„Trend zpomalování zájmu o očkování je zcela zřejmý. Lidé, kteří zatím očkovaní nebyli, už nejsou ti, na které se nedostalo, vakcinovaní být už prostě nechtějí. To je problém. Motivační systém v řadě zemí se mění od pozitivní motivace po negativní a jejich efekt je poměrně nízký,“ zhodnotil bývalý ministr zdravotnictví.

V pořadu Nový den také řekl, že nárůst nově nakažených v současné době není dramatický, že se pohybuje v optimistickém scénáři. Podle Prymuly by lidé ale ještě stále měli nosit respirátory, protože ty zpomalují přenos koronaviru i chřipky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

reklama