reklama

Wikipedie slaví 20 let. Od zbytku internetu se liší, říká wikipedista Loužek

Přesně před 20 lety, 15. ledna 2001, spustili Jimmy Wales a Larry Sanger internetovou encyklopedii, kterou pojmenovali havajským slovem wiki – tedy rychlý. Wikipedie se stala unikátním zdrojem informací a také platformou, do které může zasáhnout prakticky každý. Pojmy doplňují kromě odborných týmů i sami uživatelé. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS o encyklopedii promluvil wikipedista Jan Loužek.

reklama

K letošnímu lednu se zaregistrovalo přes 93 milionů uživatelů Wikipedie a za poslední měsíc editovalo hesla 316 tisíc z nich. Podle Wikipedie je dokonce pojmenována planeta.

Loužek, který je také radním neziskové organizace Wikimedia ČR, v pořadu Nový den zdůraznil, že psaní článků na Wikipedii je striktně dobrovolnická činnost. „Nikoho neplatíme, aby nám popsal třeba plzeňskou strojírnu nebo nějakou ocelárnu. Takhle to nefunguje,“ uvedl wikipedista.

Sám Loužek vidí Wikipedii jako koníček, díky němuž se dozví hodně nového o zajímavých tématech. „Na Wikipedii se dostanete ke spoustě věcí, které jsou odlišné od toho, co dneska na internetu vidíte. Většina webových stránek se vás pořád snaží někam nasměrovat, hlídají vaše data, chtějí, abyste něco dělali. Ale Wikipedie říká: ‚Najděte si téma, které vás zajímá, my jsme tady pro vás.‘ V centru zájmu je ten zákazník,“ popsal.

Denně přibývají desítky pojmů, kontrola z řad zkušenějších

Do české verze Wikipedie podle Loužka přibyde zhruba 60 až 70 hesel každý všední den, o víkendu pak kolem stovky. „A třeba na jaře, když byl první lockdown, to bylo i přes 120, 130 hesel během několika dní,“ doplnil wikipedista.

Hesla kontrolují zkušenější dobrovolníci, kteří kromě správnosti údajů posuzují i to, zda neobsahují například nějaké vulgární poznámky. „Komunita dobrovolníků sleduje poslední změny, to, co tam přibyde. Kdybych napsal něco nevhodného, uvidí, že například před dvěma minutami to tam někdo přidal, a odstraní to. Díky tomu máme zajištěno, že zůstane skutečně jen ten obsah, který je pro všechny přínosný,“ prohlásil Loužek.

Česká Wikipedie má navíc i akreditovaný vzdělávací program. „Máme projekty ‚Uč (s) Wiki‘ a ‚Studenti píší Wikipedii‘. Chceme, aby studenti nepsali seminárky do šuplíku, které už nikdy nikdo neuvidí, ale aby to téma zpracovali na Wikipedii,“ přiblížil.

Tagy:
výročí rozhovor internet Nový den vzdělání Wikipedie encyklopedie
Úspěch na divoké vodě. Rohan i Minařík Kudějová úspěšně dopluli do semifinále
OH 2021

Úspěch na divoké vodě. Rohan i Minařík Kudějová úspěšně dopluli do semifinále

Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále vodního slalomu na olympijských hrách v Tokiu. Šestadvacetiletý Rohan zajel v kvalifikaci osmý čas, za nejrychlejším Slovákem Matejem Beňušem zaostal o více než pět sekund. Minařík Kudějová byla šestá, téměř osm vteřin za favorizovanou Australankou Jessicou Foxovou.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Spolupracoval s Hapkou, hostoval u Čechomoru. Zemřel legendární valašský zpěvák

Ve věku 66 let v sobotu zemřel zpěvák, herec a výtvarník František Segrado. Smutnou zprávu oznámila režisérka a scenáristka Marta Santovjáková Gerlíková, která s hudebníkem natočila celovečerní rodinný film z Valašska Děda. Segrado byl označován za renesančního člověka, jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, znám byl také svou účastí v projektech Petra Hapky a Michala Horáčka. Své první sólové album dokončil v téměř 60 letech.

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

reklama

Domácí zpravodajství

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama