reklama

Wikipedie slaví 20 let. Od zbytku internetu se liší, říká wikipedista Loužek

Přesně před 20 lety, 15. ledna 2001, spustili Jimmy Wales a Larry Sanger internetovou encyklopedii, kterou pojmenovali havajským slovem wiki – tedy rychlý. Wikipedie se stala unikátním zdrojem informací a také platformou, do které může zasáhnout prakticky každý. Pojmy doplňují kromě odborných týmů i sami uživatelé. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS o encyklopedii promluvil wikipedista Jan Loužek.

reklama

K letošnímu lednu se zaregistrovalo přes 93 milionů uživatelů Wikipedie a za poslední měsíc editovalo hesla 316 tisíc z nich. Podle Wikipedie je dokonce pojmenována planeta.

Loužek, který je také radním neziskové organizace Wikimedia ČR, v pořadu Nový den zdůraznil, že psaní článků na Wikipedii je striktně dobrovolnická činnost. „Nikoho neplatíme, aby nám popsal třeba plzeňskou strojírnu nebo nějakou ocelárnu. Takhle to nefunguje,“ uvedl wikipedista.

Sám Loužek vidí Wikipedii jako koníček, díky němuž se dozví hodně nového o zajímavých tématech. „Na Wikipedii se dostanete ke spoustě věcí, které jsou odlišné od toho, co dneska na internetu vidíte. Většina webových stránek se vás pořád snaží někam nasměrovat, hlídají vaše data, chtějí, abyste něco dělali. Ale Wikipedie říká: ‚Najděte si téma, které vás zajímá, my jsme tady pro vás.‘ V centru zájmu je ten zákazník,“ popsal.

Denně přibývají desítky pojmů, kontrola z řad zkušenějších

Do české verze Wikipedie podle Loužka přibyde zhruba 60 až 70 hesel každý všední den, o víkendu pak kolem stovky. „A třeba na jaře, když byl první lockdown, to bylo i přes 120, 130 hesel během několika dní,“ doplnil wikipedista.

Hesla kontrolují zkušenější dobrovolníci, kteří kromě správnosti údajů posuzují i to, zda neobsahují například nějaké vulgární poznámky. „Komunita dobrovolníků sleduje poslední změny, to, co tam přibyde. Kdybych napsal něco nevhodného, uvidí, že například před dvěma minutami to tam někdo přidal, a odstraní to. Díky tomu máme zajištěno, že zůstane skutečně jen ten obsah, který je pro všechny přínosný,“ prohlásil Loužek.

Česká Wikipedie má navíc i akreditovaný vzdělávací program. „Máme projekty ‚Uč (s) Wiki‘ a ‚Studenti píší Wikipedii‘. Chceme, aby studenti nepsali seminárky do šuplíku, které už nikdy nikdo neuvidí, ale aby to téma zpracovali na Wikipedii,“ přiblížil.

Tagy:
výročí rozhovor internet Nový den vzdělání Wikipedie encyklopedie

Hlavní zprávy

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Výborný: Restrikcemi lidi k očkování nepřimějeme. Chce to pozitivní motivaci od praktiků

Pokud se bude vláda snažit motivovat lidi k očkování skrze restrikce, ničeho dobrého se nedobereme, řekl šéf lidoveckého klubu poslanců Marek Výborný. Určitý prostor vidí u praktických lékařů, kteří by pozitivní formou mohli motivovat dosud nevakcinované. Dosluhující kabinet Andreje Babiše (ANO) nemá připravenou žádnou strategii, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Bez covid pasu už Italové nesmí do práce. Nehorázné, bouří se občané na demonstracích

Covid pasy nyní potřebují Italové nejen do obchodů či restaurací, ale rovněž do zaměstnání – bez něj si na práci nesáhnou. Nové vládní opatření odstartovalo velkou vlnu nevole a protestů po celé zemi, proti demonstrantům v přístavu Terst musela policie použít i vodní děla a slzný plyn. O dalším postupu včetně možného zmírnění pravidel by měla tamější vláda jednat ještě tento týden.

Vyznamenávání by se mělo odložit, řekl Babiš. Odmítl, že by se předávání zhostil Mynář

Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, pokud toho nebude schopen prezident Miloš Zeman. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Téma: Rádce

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

K Jupiterovým asteroidům míří Lucy. Vědci do ní vkládají naděje, požehnal jí Ringo Starr

Z floridského Mysu Canaveral v sobotu odstartovala raketa Atlas V, která vynesla americkou sondu Lucy do vesmíru. Lucy míří k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce. Její mise má trvat 12 let a má přispět k pochopení formování naší Sluneční soustavy. Jak kosmická loď vypadá, jaké skrývá zajímavosti a co všechno bude zkoumat? Podívejte se na reportáž CNN v úvodním videu.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama