Velké firmy budou mít v energetické krizi stejné podmínky pro podporu jako malé a střední podniky. Ceny elektřiny a plynu vláda i pro ně zastropovala na totožných částkách jako pro domácnosti. Na základě odhadů to stát přijde na zhruba 40 miliard korun. Podle ekonoma Lukáše Kovandy to ale problém nebude. Mluvil o tom v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
„Částka 40 miliard není něco, z čeho by se střílelo. Peníze na to budou. Ostatně díky mimořádnému zdanění ČEZ stát bude mít nadstandardní prostředky nad rámec běžného zdanění, aby pokryl svoje mimořádné výdaje,“ prohlásil Kovanda.
Strach o státní kasu neměl ani další host vysílání CNN Prima NEWS, expert na energetiku a menšinový akcionář ČEZ, Michal Šnobr. „Stát to vybere. My ale varujeme, že celá ta komedie je o tom zamaskovat, že většina peněz, která přijde do státního rozpočtu, bude primárně z ČEZ,“ vadilo Šnobrovi. Upřesnil, že prostředky primárně nepůjdou ani od ostatních energetických společností, ani od bankovního sektoru, ale především z jaderných elektráren, které v České republice nevlastní nikdo jiný než ČEZ.
S tvrzením, že největším plátcem v rámci mimořádných daní bude polostátní energetický gigant, souhlasil i Kovanda. „To, jak bude vláda ždímat ČEZ, je nebývalé a myslím si, že mohou přijít na řadu nějaké žaloby. Záleží, jak se k tomu postaví malí akcionáři,“ uzavřel ekonom.
Celou diskuzi obou expertů můžete sledovat ve videu v tomto článku.