Zajímavý návrh, který ale může být obrovským právním problémem. Těmito slovy komentovali poslanci v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS návrh jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS), který uvedl, že by vláda měla dělat vše pro to, aby se výrobci energií zestátnili. Rovnou s ním souhlasili pouze zástupci opozičního hnutí SPD.
„Nevím, jak to hejtman Kuba myslel. Pokud by se měl ČEZ zestátnit, tak je to obrovský právní problém, hrozila by spousta žalob minoritních vlastníků,“ komentoval v pořadu návrh europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Podle něj by se to muselo důkladně promyslet a udělat strašně rychle. „A pak vyčkávat, jak na to bude nahlížet soud. Nebude to tak jednoduché, jak to zní,“ upozornil Zdechovský.
Podle šéfa poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka jde o „zajímavý“ návrh. „O tom jsem neslyšel, takže se k tomu nedokážu ještě vyjádřit,“ podotkl. „Je to jedna z možných variant, musíme si však uvědomit, že ČEZ není jedinou firmou, která je na trhu, takže to je složité rozhodnutí. Muselo by se to důkladně promyslet,“ dodal Michálek.
Konkrétní stanovisko nechtěla k návrhu dávat ani místopředsedkyně Sněmovny za hnutí ANO Klára Dostálová. „Pro mě je zásadní soběstačnost, na tom se shodneme napříč spektrem. Jestli k tomu vede cesta tak, jak navrhoval hejtman Kuba, na to se musím podívat ze záznamu, protože přesně nevím, co říkal. Určitě je to cesta správným směrem,“ uvedla.
Zároveň ale zdůraznila, že něco je potřeba udělat s cenami energií okamžitě. „Myslím, že jsou to všechno hesla do budoucna. Nesdílím názor, že firmy začnou propouštět, ale nové smlouvy přijdou na jaře příštího roku a nebudou to muset zvládnout. Jestli se prosadí nástroje Německa vedle toho, že energie mají všichni kolem levnější, tak se staneme nekonkurenceschopnými,“ varovala.
SPD s Kubou souhlasí
Rovnou s návrhem šéfa Asociace krajů a bývalého ministra průmyslu a obchodu Kuby souhlasil v pořadu jen opoziční poslanec Radovan Vích (SPD). „Říkáme od samého začátku, že by měl být ČEZ zestátněn, 30 procent by mělo být vykoupeno státem. Co se týká výroby a naší energetické soběstačnosti – v první řadě je potřeba udělat sociální tarif, dodávat energie na náš trh s nějakým přiměřeným ziskem. Takže za nás jednoznačně ano,“ uvedl.
Podobně mluvil v první části Partie i předseda SPD Tomio Okamura. „Je potřeba udělat všechny kroky ke zestátnění ČEZu,“ prohlásil.
Politici tak reagovali na Kubova slova z první části nedělního pořadu. „Vláda má podle mého dělat všechno pro to, aby se výrobci elektrické energie do budoucna zestátnili. Je to podle mě jediná cesta, protože energetika přestává být tržním faktorem. Energetika nebude dlouhodobě schopná tvářit se, že je úplně volným trhem,“ uvedl v Partii hejtman. Dodal, že energetika v ČR i Evropě se bude muset přenastavit.
Vláda Petra Fialy (ODS) v říjnu stanovila pro domácnosti cenové stropy, a to 6 000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3 000 korun za jednu MWh plynu bez omezení spotřeby. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Strop platí i pro malé a střední podniky, které odebírají elektřinu z nízkého napětí a ročně nespotřebují více než 630 MWh plynu.