Ministerstvo zdravotnictví představilo semafor, který bude ukazovat riziko nákazy koronavirem v jednotlivých regionech
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci představuje systém pohotovostních stupňů, kterými by se hygienici měli řídit při vyhlašování opatření proti šíření nového koronaviru v jednotlivých regionech. Systém, který vznikal ve spolupráci s epidemiology a Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), by měl určovat například pokyny pro nošení roušek nebo pro fungování zvláštních oddělení v nemocnicích. Má plnit roli pandemického plánu, kvůli jehož absenci čelí vláda a ministerstvo zdravotnictví kritice.
ŽIVĚ: TK ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a jeho týmu k tzv. semaforu, který bude doporučovat hygienikům, jaká opatření přijmout při zhoršené epidemické situaci.
Posted by CNN Prima NEWS on Monday, July 27, 2020
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci představil čtyři pohotovostní stupně v rámci signalizace šíření koronaviru v České republice: bílý, zelený, žlutý a červený.
Stupně pohotovosti podle ministra zdravotnictví stanovují potenciál, rozsah šíření nákazy, komunitní šíření v rámci ČR, potažmo v rámci jednotlivých okresů. „Původně jsme uvažovali o celých krajích. Jsou tady kraje, které jsou velmi velké z hlediska okresů a rozmanitosti epidemiologické situace,“ řekl.
Stupně jsou důležité zejména z toho důvodu, že na ně mají být navázána epidemiologická opatření k zamezení vzniku a dalšího šíření koronaviru.
Bílý stupeň představuje, že v okrese nedochází ke komunitnímu přenosu. „Zelená sporadický výskyt nákazy bez komunitního přenosu… žlutá barva, kdy počíná komunitní přenos nákazy COVID-19, červená, kdy je narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos v rámci okresu,“ řekl dále ministr.
„V rámci každého stupně je vymezen rámec postupu a opatření,“ uvedl Vojtěch s tím, že tým nevytváří nic pro roboty. „Klíčovou roli mají hygienické stanice a epidemiologové,“ sdělil.
Epidemiologická situace je v ČR plošně dobrá
Podle Ladislava Duška z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je v ČR epidemiologická situace plošně dobrá. „Daří se trasovat kontakty velmi efektivně, jakkoli to z mnoha zpráv možná nevypadá. Zachytáváni jsou lidé bezpříznakoví nebo s velmi malými příznaky,“ uvedl s tím, že zásah zranitelných skupin je celorepublikově velmi malý.
Nekontrolované šíření v České republice podle něj nehrozí. „Číslo nově diagnostikovaných je sice masivní, ale jde na vrub těch velkých ohnisek,“ uvedl s odkazem například na Moravskoslezský kraj: „Počet nových hospitalizací s těžkým průběhem je velmi malý v poměru k počtu nakažených.“
„Nově hospitalizovaní tvoří asi jen pět procent všech nově diagnostikovaných,“ uvedl dále Dušek. „Drtivá většina z nich, to znamená 95 procent, má minimální příznaky,“ sdělil.
Dušek dodal, že u nás také neroste mortalita: „Přikláněl bych se i k tomu, že virus ztratil virulenci, sílu.“
Jak to bylo s úpravou dat a snížením počtu nakažených?
Krajská hygienická stanice prověřila, protože nikdo jiný to podle Duška nemůže od počítače udělat, a zpětně doplnila data o vyléčení za několik posledních týdnů. Duškovi přijde legitimní, aby se veškerá lidská kapacita v případě velkého ohniska věnovala hašení tohoto ohniska a pak zpětně byly s několikatýdenním zpožděním teprve doplněna data.
Sledovací systém pro hodnocení regionálního rizikového vývoje analyzuje data na denní bázi. Data budou posílána epidemiologům denně k hodnocení. To má probíhat pak epidemiology, kteří pak budou u jednotlivých okresů určovat barevné přiřazení, které bude týdně prezentováno veřejnosti.
Opatření navázaná na jednotlivé stupně
Epidemiolog Rastislav Maďar na závěr konkrétněji představil doporučená opatření, která jsou navázána na jednotlivé čtyři barevné stupně. Opatření nejsou striktně dána, budou podléhat expertnímu zhodnocení.
Na nejnižší stupeň v podobě bílé barvy se mohou podle Maďara vázat například možná restriktivní opatřování při cestování z nebo do ČR nebo možná repatriace osob.
Zelená barva pak zahrnuje řadu doporučení, které se vyskytují i u chřipkových epidemií, jako jsou hygienická opatření, očkování a vakcinace proti sezónní chřipce – zejména u seniorů, nedotýkání se očí a úst, zelená barva znamená. Nemělo by docházet k žádným opatřením, ale rizikové skupiny by si již měly dávat pozor, zajistit si třeba ochranné pomůcky a podobně.
Žlutá barva může zahrnovat již nějaké zákazy příkazy. „Nikdo by neměl být překvapen, že k nějakým zákazům dojde,“ řekl Maďar s tím, že může jít třeba o omezení účastníků hromadných akcí, otevírací doby podniků, omezení večerních provozů, omezení kapacity návštěvností venkovních i vnitřních prostor v rámci veřejných událostí, dodržování bezpečné vzdálenosti, posílení diagnostických a odběrových kapacit, testování, aktivace záložních laboratoří a odběrných míst, doporučení pro veřejnost sledování informací z kredibilních a věrohodných zdrojů, doporučení stažení trasovacích mobilních aplikací. „To by mělo určitě nastat už během podzimu,“ uvedl k aplikacím.
Červený nejvyšší stupeň tři pak může představovat omezení vycházení a stýkání s ostatními lidmi pouze na nejnutnější minimum, omezení provozu předškolních a školních zařízení, zájmových spolků, náboženských, sportovních a dalších komunitních akcí a v krajním případně i nutnost zajistit si nezbytné zásoby potravin a léků na čtrnáct dní.
„Semafor má být určitým vodítkem, ale není to automat,“ zopakoval ještě později v rámci odpovědí na dotazy novinářů ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že nejde o robotický proces, ale o odbornou otázku, kterou budou řešit epidemiologové a krajské hygienické stanice. Semafor má podle Vojtěcha sloužit jako určité varování pro obyvatele daných regionů nebo občany, kteří se do nich chystají.