V minulém týdnu došlo na území Afriky k prudkému nárůstu případů lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2, který se od konce loňského roku rozšířil z Číny do skoro celého světa. Jejich počet podle informací Světové zdravotnické agentury (WHO) přesáhl 18 000 a doposud způsobil více než 1 000 úmrtí. WHO rovněž uvedla, že se Afrika potýká se zoufale nízkým počtem plicních ventilátorů potřebných k překonání pandemie.
Regionální ředitel Světové zdravotnické organizace pro Afriku Matshidiso Moeti uvedl, že se země momentálně zaměřuje spíše na prevenci než na samotnou léčbu viru. Africké státy totiž nemají kapacitu k léčbě většího množství nakažených pacientů.
„Chceme minimalizovat podíl lidí, kteří se dostanou do bodu, kdy už potřebují kritickou péči na JIP, jelikož víme, že tyto typy zařízení nejsou ve většině afrických zemí k dispozici,“ uvedl Moeti. Otázka plicních ventilátorů je podle něj jednou z největších výzev, jakým Afrika doposud čelila. „U pacientů v kritickém stavu může být napojení k ventilátoru otázkou života nebo smrti. Stroje dostávají kyslík do plic a odstraňují oxid uhličitý z těla, když jsou lidé příliš nemocní na to, aby sami dýchali,“ vysvětlil Moeti.
Nemoc COVID-19, kterou zmíněný koronavirus způsobuje, má podle něj potenciál nejen zavinit tisíce úmrtí, ale také zapříčinit ekonomickou a sociální devastaci. „Rozšíření koronaviru z hlavních měst znamená otevření nové fronty v našem boji proti tomuto onemocnění,“ uvedl Matshidiso Moeti. To dle jeho slov vyžaduje decentralizovanou reakci, která musí být přizpůsobena místnímu kontextu. „Společenství musí být zmocněna a krajské a okresní úrovně vlády musí zajistit zdroje a odborné znalosti k tomu, aby mohly lokálně reagovat na ohniska koronaviru,“ řekl dále Moeti.
Státy by se měly připravit na nejhorší
WHO spolupracuje na rozšíření svých kapacit v krizových oblastech s vládami v celé Africe. Proti šíření COVID-19 bojují prostřednictvím koordinace, dohledu, testování, izolace, správy případů, sledování kontaktů, prevence a kontroly infekcí, komunikace s riziky a zapojení komunity a laboratorních kapacit. Tato kombinovaná opatření zajistí rychlou identifikaci případů, sledování a karanténu kontaktů a izolaci a léčbu pacientů.
„Afrika má stále možnost omezit a zpomalit přenos koronaviru. Všechny země musí ale neprodleně rozšířit komplexní reakci na pandemii, včetně použití vhodné kombinace prokázaných opatření v oblasti veřejného zdraví a sociálního distancování. V rámci tohoto procesu by se členské státy měly zaměřit na účinnou kontrolu ohniska, ale připravit se i na nejhorší,“ uvedl Ahmed Al-Mandhari, regionální ředitel WHO pro východní Středomoří.
Podle informací BBC existují také obavy, že by se nemoc mohla rychle rozšířit do přeplněných oblastí, kde je obtížné či nemožné praktikovat sociální distancování a kde mnoho obyvatek nemá přístup k čisté vodě a mýdlu.