Při sobotním raketovém náletu v Gaze Izraelci srovnali se zemí budovu, ve které sídlila média v čele s americkou agenturou AP a katarskou Al-Džazírou. Podle izraelské armády budovu využívalo hnutí Hamás. Podle AP šlo ale především o šokující útok na novináře.
Zhruba hodinu dal Izrael novinářům na to, aby okamžitě opustili výškovou budovu. Pak sídlo médií během pár vteřin srovnal se zemí.
Ve výškové budově Al-Džalaa sídlily kanceláře několika zahraničních médií včetně AP a Al-Džazíry. Před hlavním útokem na střechu dopadla menší střela, která nezpůsobila velkou škodu a jejímž smyslem bylo urychlit evakuaci. Následoval hlavní zásah.
Generální ředitel AP Pruitt v prohlášení vyjádřil „šok a zděšení“ z toho, že izraelská armáda zničila budovu, kde byly kanceláře AP a dalších médií. Zdůraznil, že armáda věděla, kde se kancelář AP v Gaze nachází a že tam jsou novináři. Před náletem podle něj přišlo varování, ale civilistům se podařilo uniknout jen těsně. AP je nyní podle Pruitta v kontaktu s americkým ministerstvem zahraničí a snaží se získat informace od izraelské vlády.
„Je to neuvěřitelně znepokojivý vývoj. Těsně jsme se vyhnuli strašným ztrátám na životech. V budově byl tucet novinářů AP a nezávislých pracovníků a naštěstí jsme je mohli včas evakuovat. Kvůli tomu, co se dnes stalo, bude svět vědět méně o tom, co se děje v Gaze,“ uvedl Pruitt.
Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová na Twitteru krátce nato uvedla, že Spojené státy upozornily Izrael, že má zodpovědnost za zajištění bezpečnosti novinářů a nezávislých médií. Americký prezident Joe Biden dříve vyzval k uvolnění napětí, zároveň však veřejně podpořil právo Izraele bránit se před raketovými útoky Hamásu.
Al-Džazíra bombardování budovy označila za jasnou snahu Izraele zabránit novinářům v informování o konfliktu. „Al-Džazíra vyzývá média a organizace na ochranu lidských práv, aby spojily síly a odsoudily toto bezohledné bombardování a přivedly izraelskou vládu k zodpovědnosti za úmyslné cílení na novináře a mediální organizace,“ uvedla televizní stanice v prohlášení. Její generální ředitel Mustafá Súág označil izraelský nálet za „válečný zločin“ s tím, že „cílem tohoto ohavného zločinu je umlčet média a skrýt nevýslovné krveprolití a utrpení lidí v Gaze“.