reklama

Izrael zdemoloval výškovou budovu, kde sídlila Al-Džazíra a AP. Měla sloužit Hamásu

Izrael provedl nálet na budovu v Gaze, kde sídlila zahraniční média a údajně také Hamás.
Zdroj: AP

Izraelské řízené rakety v Pásmu Gazy zdemolovaly budovu médií, kde pracovali novináři americké AP a katarské Al-Džazíry. Izraelská armáda novináře hodinu předtím varovala, aby sídlo uprostřed válečné zóny vyklidili. Podle izraelské armády budovu využívalo i vojenské křídlo Hamásu.

reklama

Vykliďte budovu, vzkázal Izrael do centra Gazy. Novináři předních světových mediálních domů, kteří z místa referovali o konfliktu Izraele a Palestiny, tak museli ze sídla urychleně zmizet. Podle dostupných informací z nich žádný během útoku nepřišel o život. V objektu bylo kromě redakcí také mnoho bytů a jiných úřadoven.

Katarská Al-Džazíra pak v přímém přenosu s viditelně rozrušeným komentářem přenášela záběry, na kterých izraelské rakety sídlo médií zasáhly a srovnaly se zemí.

„Pracoval jsem na tom místě 11 let,“ popsal útok pro Al-Džazíru Safwat al-Kahlout, jeden z novinářů katarského mediálního domu. „Z té budovy jsem mluvil o řadě událostí, získali jsme tam řadu osobních i pracovních zkušeností. A teď je to všechno pryč. Během dvou vteřin,“ dodal.

Komentátorka Al-Džazíry během přímého přenosu ujistila, že takový útok média neumlčí. „Navzdory smutku jsou všichni moji kolegové nadále odhodlaní pracovat a udržet naše médium mezi předními na světě,“ doplnil Safwat.

Izraelci ale tvrdí, že nešlo o žádný útok na média. Budovu totiž podle nich využíval Hamás. Armáda Hamás obvinila, že kanceláře sdělovacích prostředků využíval jako lidské štíty, a zdůraznila, že civilisty v objektu varovala v dostatečném předstihu, aby se mohli evakuovat.

„Teroristická skupina Hamás záměrně umisťuje své vojenské aktivity do centra civilní populace v Pásmu Gazy,“ uvedla izraelská armáda. Podle izraelské stanice Kanál 12 mohly budovu využívat teroristické skupiny jako skrýš zbraní, komunikační centrum či kybernetické středisko.

Reakce Hamásu a AP

Hamás krátce po náletu pohrozil útokem na centrální Izrael. „Po bombardování civilní výškové budovy v Gaze se musí obyvatelé Tel Avivu a centra připravit,“ uvedl Abú Ubajdá, mluvčí Brigád Kásam, ozbrojeného křídla palestinského hnutí Hamás.

Generální ředitel AP Pruitt v prohlášení vyjádřil „šok a zděšení“ z toho, že izraelská armáda zničila budovu, kde byly kanceláře AP a dalších médií. Zdůraznil, že armáda věděla, kde se kancelář AP v Gaze nachází a že tam jsou novináři. Před náletem podle něj přišlo varování, ale civilistům se podařilo uniknout jen těsně. AP je nyní podle Pruitta v kontaktu s americkým ministerstvem zahraničí a snaží se získat informace od izraelské vlády.

„Je to neuvěřitelně znepokojivý vývoj. Těsně jsme se vyhnuli strašným ztrátám na životech. V budově byl tucet novinářů AP a nezávislých pracovníků a naštěstí jsme je mohli včas evakuovat. Kvůli tomu, co se dnes stalo, bude svět vědět méně o tom, co se děje v Gaze,“ uvedl Pruitt.

Šestý den konfliktu

Sobotní útok na Pásmo Gazy je součástí konfliktu, který se mezi Izraelem a Palestinou rozhořel v pondělí. Obě frakce si již vyměnily desítky raket. Při útocích přišlo o život už přes 140 lidí, převážně na straně Palestiny. Obě strany se navzájem obviňují z eskalace násilí.

Při ranním útoku na Gazu zemřelo deset Palestinců, mezi nimi i několik dětí. Do Izraele mezitím přiletěl americký diplomat Hady Amr, který má zklidnit napětí v regionu. V neděli bude o konfliktu na Blízkém východě jednat OSN.

O tom, jak konflikt vnímají civilisté v oblasti, jsme psali ZDE.

Izrael srovnal v Gaze se zemí výškovou budovu, kde sídlila AP a Al-Džazíra.
Izrael srovnal v Gaze se zemí výškovou budovu, kde sídlila AP a Al-Džazíra.
Zdroj: Getty Images

K tématu

Tagy: raketa útok média Pásmo Gazy Palestina Izrael
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

EURO 2021

Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko

Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko

Patrik Schick navázal na první zápas na fotbalovém Euru, ve kterém ohromil svojí brankou z půlky hřiště, a trefil se i v utkání proti Chorvatsku. Tentokrát si v prvním poločase za cenu krvavého zranění vybojoval penaltu a tu sám potvrdil. Dvě minuty po pauze ale za vicemistry světa udeřil Ivan Perišič a srovnal na konečných 1:1. I tak je česká reprezentace v dobré pozici z hlediska postupových šancí. Před posledním duelem skupiny D s Anglií má čtyři body, což by na osmifinále mohlo stačit.

Plzeňský kraj

Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu

Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu

Po pátečním úniku chemikálií v Plzni-Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném stavu. Řekla to Jana Šimůnková z plzeňské fakultní nemocnice. Podle hasičů chemikálie na bázi síry unikly ve vysokých koncentracích v Plzni-Skvrňanech v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. Únik látek zasáhl sedm lidí, tři odešli z objektu sami, čtyři další zdravotníci resuscitovali a ve vážném stavu převezli do nemocnice. Dva lidé pak zemřeli.

Zničíme ty anglický bastardy: Tisíce Skotů zaplavily Londýn. Zajímá je alkohol a fotbal
Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Putin překvapil a zastal se Bidena: Je to profesionál. Měl za sebou velmi náročnou cestu
reklama
reklama
Lahve necháte na stole, nebo uvidíte. UEFA umravňuje fotbalové rebely kvůli sponzorům

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Tepleji než u moře: V ČR bude až 36 stupňů, hrozí přehřátí i požáry. Jak se chránit?
Další články
reklama
reklama