Agresivní sršeň, která napadá lidi, se poprvé objevila v Česku. Zaznamenali ji v Plzni

Sršeň asijská se šíří Evropou.

Sršeň asijská se podle ochránců přírody vyskytuje už i v Česku

Sršeň asijská se podle ochránců přírody vyskytuje v Česku, poprvé byla nalezena ve čtvrtek v Plzni. Tento invazní druh hmyzu se specializuje na lov včel. O prvním potvrzeném nálezu v Česku informovala v pátek Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR), která invazní druhy sleduje. Agentura se nyní snaží šíření sršně zamezit, důležité je podle ní najít a zlikvidovat hnízdo.

„Včera jsme dostali zprávu, že na jednom místě v Plzni poletují velké sršně, zaslané fotografie svědčily o tom, že se pravděpodobně jedná o sršeň asijskou. Dnes jsme vyrazili na místo a ověřili, že jde skutečně o tento invazní druh. Nyní se pokusíme najít hnízdo, kontaktujeme hasiče, kteří by je měli zlikvidovat, a budeme informovat místní úřad a veřejnost,“ řekl v pátek Tomáš Görner z AOPK ČR.

ČTĚTE TAKÉ: Evropa čelí invazi zabijáckých sršní. Útok dravého roje může být pro člověka smrtelný

Sršeň se podle Görnera vyskytuje ve čtvrti Skvrňany. Najít hnízdo je podle něj náročné i proto, že se sršeň nachází v zástavbě. „Dnes jsme sršeň viděli i chytili, máme chycených pár exemplářů a teď se snažíme z těch dalších vypozorovat kam lítají a kde mají hnízdo,“ sdělil Görner. Odkud se do Česka sršeň asijská dostala, budou ochránci zjišťovat, zatím to nevědí.

Podle Zdeňka Myslíka odchytili pracovníci z plzeňské pobočky AOPK v pátek ráno šest sršní v ulici Nade Mží v Předních Skvrňanech směrem k zahrádkářské kolonii, krmily se nektarem na pámelníku. Zdrojem potravy a energie pro dospělé sršně je cukr, pro mladé jedince shání bílkoviny, a proto loví včely i jiný hmyz. Podle toho, kterým směrem létají, se ochránci přírody snaží určit místo, kde je hnízdo. „Prošli jsme to tam, ale je těžké něco najít, protože mohou létat z větší vzdálenosti,“ řekl Myslík. Odpoledne už tam sršně nelétaly.

„Řekli jsme to škole a školce vedle a teď se zkusíme obrátit na lidi, kteří tam žijí a chodí, a můžou vědět. Ve Skvrňanech rozneseme letáky (s fotkou a popiskem), aby nás lidé informovali, pokud je uvidí. Už po dnešní informaci nám lidé začali psát,“ dodal Myslík. Pracovníci oddělení péče o přírodu se na místo kolem Vejprnického potoka vrátí v pondělí ráno.

Sršeň asijská je o něco menší než sršeň obecná, která se v Česku vyskytuje běžně. Tento druh je zároveň tmavší, podle ochránců jde od sršně obecné rozeznat i díky žlutě zbarveným koncům končetin. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech. Hnízda sršně asijské mají kolovitý až hruškovitý tvar a vchod z boku. Nejčastěji bývají podle ochránců vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi. Podle Görnera asijská sršeň létá lépe než sršeň obecná, v letu je rychlejší a obratnější.

Sršeň asijská je podle ochránců schopná rychle se šířit, proto je důležité, aby lidé hlásili podezření na její výskyt AOPK ČR. Ta výskyt sršně ověří a případně zajistí ve spolupráci s hasiči likvidaci hnízd. Lidé mohou výskyt sršně hlásit na e-mail invaznidruhy@nature.cz, podle ochránců je vhodné hlášení doplnit fotografií a přesnějším popisem hmyzu, aby bylo možné vyloučit záměnu s jiným druhem.

„V případě, že hnízdo nenajdeme, tak je pravděpodobné, že koncem října z něj vylítá větší množství jedinců, kteří jsou schopní přezimovat a druhý rok, pokud přežijí zimu a všechny nástrahy, se stát zakladateli nových hnízd,“ doplnil Görner. Sršeň je podle něj schopná zimu v Česku přežít.

Sršeň asijská je mnohem útočnější než sršeň obecná. Obvykle pronásleduje člověka, dokud ho nebodne. Deset milimetrů dlouhé jedovaté žihadlo navíc může použít opakovaně. Nebezpečí hrozí především dětem a alergikům. Pokud člověk k útoku vyprovokujete celý roj, může to být pro něj smrtelné.

Hmyz byl podle ochránců před 20 lety zavlečen do Francie se zásilkou zboží z východní Asie, od té doby se šíří západní Evropou. Letos v létě ji objevili i v Maďarsku u hranic se Slovenskem. Dlouhodoběji se sršeň vyskytuje například v Portugalsku, Španělsku, Francii nebo Belgii. Z dat z těchto zemí podle ochránců přírody vyplývá, že je důležité zajistit okamžitou likvidaci nalezených hnízd, aby se zabránilo rychlému šíření a trvalému usazení sršně.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Důvodem je migrace odjinud, říká Prymula k výskytu štěnic. Větší zvířátka řeší hlavně ve Francii

Tagy: