Dnes se Victorie Roscowová raduje ze zdravého 19měsíčního syna a láskyplného manželství. Krátce po svatbě si však v devátém týdnu těhotenství od lékařů vyslechla zdrcující diagnózu: výsledky krevních testů odhalily, že je HIV pozitivní. V otevřeném rozhovoru pro web Daily Mail 29letá Britka vzpomíná, že ji tato zpráva zasáhla jako rozsudek smrti. Byla si jistá, že její i synův život je u konce. To se však nakonec nevyplnilo. O své počáteční obavy se začala dělit se sledujícími na sociálních sítích. Později se rozhodla, že se bude snažit bořit stigmata ve společnosti.
Život se pro Roscowovou dramaticky změnil po odběru krve při rutinním těhotenském vyšetření. „Měla jsem za sebou první ultrazvuk. Z těhotenství jsme s manželem byli nadšení a vše vypadalo dobře. Pak mě ale lékař odvedl stranou do jiné místnosti, kde mi sdělil, že mám velmi nízkou hladinu krevních destiček – a že mám HIV,“ líčila pro web Daily Mail.
ČTĚTE TAKÉ: Snila o vlastní cukrárně, dnes se Monika učí znovu žít. Rodičům dochází síly, prosí o pomoc
Jako první ji napadlo, že zemře. „Byla jsem si jistá, že jde o rozsudek smrti. Buď budu muset těhotenství přerušit, nebo se Harrison narodí HIV pozitivní. Připadalo mi to jako slepá ulička pro nás oba. Jenom jsem plakala,“ vzpomínala na hrůzný moment. Její manžel, kterého následně do místnosti přivolali, ji ihned ujistil, že ji miluje a jsou v tom společně.
Mám v hlavě peklo. Mladý sportovec si prostřelil srdce, pitva jeho mozku přinesla průlom
V červenci 2019, jen několik měsíců po ukončení střední školy, si 18letý Američan Wyatt Bramwell vzal život – prostřelil si srdce. Svůj mozek chtěl darovat k výzkumu. Zhruba rok po jeho sebevraždě vědci z Bostonské univerzity zjistili, že trpěl chronickou traumatickou encefalopatií 2. stupně, známou jako CTE, způsobenou několikaletým hraním amerického fotbalu. O tragédii, která nakonec přinesla průlomové zjištění, nyní informoval web New York Times.
„Oba jsme byli v šoku. Hlavou se mi honily myšlenky: Má také HIV? Předal mi ho? Předala jsem ho já jemu? Kde jsem k tomu přišla?“ Následovaly další testy. Ty děsivou diagnózu potvrdily. Uklidněním pro nastávající maminku bylo, že jí virus diagnostikovali ve velmi rané fázi. Naopak testy jejího manžela vyšly negativní.
„Okamžitě jsem si pomyslela, že jsem ‚špinavý‘ nebo méněcenný člověk – a to je do značné míry ve společnosti stále stigma. Měla jsem spoustu obav z toho, že jsem HIV pozitivní matka. Jestli o mně začne manžel smýšlet jinak a jaký to bude mít vliv na mé dítě,“ pokračovala Roscowová. O svém příběhu začala mluvit na sociálních sítích, dnes má statisíce sledujících z celého světa.
Nakazila se od expřítele
Když se o své zážitky podělila, měli lidé nekonečné množství otázek, přičemž jedna se stále opakovala: Jak se vysokoškolsky vzdělaná žena ze střední třídy nakazila HIV? „Odpovědí je, že když mi byl virus diagnostikován, lékaři mi řekli, že jsem se musela nakazit někdy v posledních letech – dle virové nálože, která byla naštěstí nízká. Nakazila jsem se ve vztahu, než jsem potkala svého manžela. Pro muže je těžší nakazit se od ženy než naopak,“ vysvětlovala.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Záhadný vir, který řádí mezi školáky? Nic nového, má to logické vysvětlení, tvrdí Čína
Roscowová si posléze začala vybavovat, že v minulosti trpěla zvláštními virovými příznaky: měla zápal plic či nemoc podobnou příušnicím a na těle vyrážku. Její praktický lékař se dokonce domníval, že se jedná o příušnice, chřipku a alergickou reakci zároveň. Že by se mohlo jednat o HIV, ho však nenapadlo. „Před tím jsem měla jednoho partnera, s nímž jsem udržovala dlouhodobý vztah. Praktikovali jsme i nechráněný sex. Nic neobvyklého, skutečně nevím, kde k HIV přišel,“ konstatovala.
Občas děláme ze zdravých nemocné, přiznávají lékaři. Proč Čechům předepisují tolik léků?
Občas děláme ze zdravých nemocné. Konstatují to čeští internisté, kteří při předepisování léků podléhají tlaku pacienta či jeho rodiny nebo snaze dodržet zaběhnutou praxi. Pacienti v Česku, ale i jinde na světě, totiž užívají zbytečné množství medikamentů, které jim může i uškodit. Mnohdy navíc procházejí řadou vyšetření, která jsou někdy nadbytečná a mohou organismus zatěžovat. Právě tento fakt chtějí čeští internisté změnit, připojili se proto ke kampani Choosing Wisely aneb Vybírej moudře.
Mnohokrát také zdůraznila, že s bývalým přítelem nedělala nic „divného, špinavého nebo ohavného“. „Právě to si lidé ve spojitosti s HIV myslí, ale není tomu tak,“ uvedla. Z posledních dostupných údajů vyplývá, že kvůli HIV pozitivitě v roce 2021 ve Velké Británii vyhledalo pomoc lékaře 87 tisíc lidí. Téměř všichni se nakazili při sexu, ať už se jednalo o homosexuální, nebo heterosexuální styk. Téměř třetinu všech pacientů tvořily ženy.
Roscowová si dodnes myslí, že její expřítel nevěděl, že má HIV a nevystavoval ji nebezpečí záměrně. S bývalým přítelem osobně kontakt navazovat nechtěla, jeho údaje předala Národní zdravotní službě.
Nejdřív fakta, poté stigma
Když se manželé rozhodli své rodiny informovat, že je Roscowová HIV pozitivní, pojali vše pragmaticky. Byli si vědomi, že jejich rodiče osobně prožili dobu, kdy se vedly vládní kampaně pro zvýšení povědomí o AIDS.
„Byli na světě v době, kdy se řešil příběh frontmana kapely Queen Freddieho Mercuryho. To, že je jejich dcera HIV pozitivní, pro ně muselo být šokující. Proto jsme se rozhodli oznámit jim to ‚vědeckou cestou‘. Řekli jsme jim, že mi lékaři něco našli, jak se to dá léčit a že samotnou diagnózou je HIV. Nejprve jsme prezentovali zdravotní stav a až poté stigma,“ vysvětlila Roscowová.
ČTĚTE TAKÉ: Deprese, únava a potíže s pamětí. Následky covidu mohou trvat i několik let, varují experti
Od dob, kdy vyrůstali její rodiče, došlo v oblasti léčby HIV k obrovským pokrokům. To, že je někdo HIV pozitivní již neznamená nevyhnutelně, že dotyčný bude čelit AIDS a jisté smrti. Sama Roscowová se však domnívá, že kdyby virus neléčila, na sto procent by zemřela. Těhotná matka začala užívat antiretrovirové tablety, účinně tak virovou zátěž potlačuje a snižuje riziko přenosu na dítě na méně než jedno procento.
Riziku rakoviny šlo předejít očkováním, Tereza ho nevyužila. Po porodu ji zřejmě čeká operace
Poprvé vyšla 24leté Tereze z Prahy horší cytologie přibližně před pěti lety. Kvůli možnému rozvoji rakoviny děložního hrdla je proto pod pečlivým dohledem lékařů. Mezitím zvládla i přes komplikace v podobě preeklampsie porodit zdravého chlapce a znovu otěhotnět. V současné době čeká druhé dítě – výsledky poslední cytologie však naznačují, že riziko rozvoje rakoviny bohužel stále trvá. Po porodu ji proto velmi pravděpodobně čeká operace. Nádorovému onemocnění, kterému v Česku ročně podlehne zhruba 300 žen, přitom šlo předejít.
Ihned po diagnóze začala Roscowová brát tři pilulky každé ráno, aby eliminovala riziko, že nakazí někoho jiného. Navzdory tomu tehdy nastávající matka s napětím čekala na výsledky testů svého syna. „Lékaři mi celou dobu říkali, že léky zabírají, chlapec bude v pořádku a nic mu nehrozí. Ale slyšet pak, že je test negativní, bylo přesto neskutečně emotivní,“ prozradila.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Až tisíc Čechů neví o své HIV pozitivitě. Přijďte zdarma na jednoduchý anonymní test. Může vám zachránit život
V rámci prevence byl jejímu synovi podáván antiretrovirový lék dvakrát denně po dobu dvou týdnů v podobě roztoku. Roscowovou sice po porodu dohnaly výčitky, že mohla svého syna nakazit a musí kvůli ní brát léky, přesto je vděčná, že se o viru dozvěděla v průběhu těhotenství.
Nediskriminuje HIV, nýbrž lidé
„Nebýt toho, že jsem byla těhotná, mohla jsem se dozvědět, že mám HIV, až za několik let. Proto Harrisona vnímám jako svého malého zachránce,“ řekla Britka. V budoucnu s manželem plánují další dítě, které mohou počít přirozenou cestou, aniž by kohokoliv ohrozili.
Dnes se o svůj příběh dělí kvůli osvětě. „Pořád panuje představa, že tento virus postihuje hlavně gaye. Když se však podíváte do statistik, je podíl lidí s HIV rovnoměrně rozdělen mezi heterosexuály a homosexuály. Vždy říkám, že HIV nediskriminuje, to dělají lidi,“ prohlásila.
Roscowová se zapojuje do nejrůznějších kampaní, včetně té, která bude spuštěna u příležitosti Světového dne boje proti AIDS v pátek 1. prosince. Jejím cílem je snížit počet přenosů HIV na nulu do roku 2030 a zaměřit se na boj proti stigmatizaci ve společnosti.