A jde se do boje!
Na vojáky si hraje většina malých kluků. A řada z nich si svoji hravost nese i do dospělosti. Proč ne? Užít si bojovku a přitom zůstat v bezpečí lze dnes snadno. I díky airsoftu, který nabízí dobrodružství každému, kdo po něm touží. Jedna z posledních akcí, která se odehrála v Česku, je operace Kandahár.
Cílová destinace: Louka nedaleko Náhlova u Mimoně, která se díky spolku AirsoftWars dočasně přeměnila na Kandahár v Afghánistánu.
Hra inspirovaná realitou
Tady si letos na jaře nejen páni i kluci plnili dětský sen formou zábavy. Airsoft je zkrátka bezpečná hra, která ale přitom velmi věrně kopíruje realitu. Hráči mají vlastní vojenské uniformy i různě upravené zbraně. Stejně tak to bylo i při operaci Kandahár, do níž se zapojilo na 1300 hráčů z různých koutů Česka i zpoza hranic. Rozdělili se do spojeneckých jednotek a útočníků z řad Tálibánu. „Základ je, že se přes stránky spolku AirsoftWars, které akci pořádá, lidé přihlásí. Vyberou si stranu, za kterou se budou akce účastnit. Takže když si vyberou armádu, tak si můžou vybrat mezi řadovou armádou a průzkumnými jednotkami. A zbytek se hlásí za povstalce a my je podle toho, jak je potřeba, rozdělíme do několika domorodých vesnic a ti jsou potom dislokováni,“ vykládá Josef Starý, místopředseda spolku AirsoftWars a zakladatel a jednatel společnosti Anareus s tím, že pořadatelé schvalují každou přihlášku.
Sledování téhle bojovky může zkušenějším gamerům připomínat hráčské klasiky - Skinny z Call of Duty, Battlefield nebo Counter-Strike. Jenže s tím rozdílem, že v tomhle případě nesedí účastníci za monitorem, ale podílejí se na reálné akci v terénu. „Hra je pro všechny účastníky. Akorát pro každého je trochu jiná. Ti, co velí, stráví celý víkend tím, že sedí u vysílačky a dávají rozkazy. A ty jednotlivé týmy se pokouší ty úkoly plnit,“ vysvětluje Martin Moravčík, zástupce společnosti Anareus.
Airsoft je i pro kutily. Postavit si lze i vlastní auto
Hráči mají kromě zbraní i bojová vozidla. Ta jsou doménou domácích kutilů, kteří si je ve vlastních garážích vytrvale staví a vylepšují. „Tohle auto jsem stavět pět let. Dal jsem do toho každou volnou minutu a hodně peněz. Všechno je to ruční práce, elektronika, systémy...“ vypráví jeden z účastníků, který na operaci Kandahár přijel z Německa.
Spolu s dalšími hráči ho čekalo plnění úkolů na bitevním poli o rozloze 16 ha, což jsou pro srovnání čtyři Václavská náměstí nebo 23 fotbalových hřišť. Jaké úkoly mají plnit, se dozvěděli na hlavním štábu nebo později v brífinkových místnostech.
K airsoftu si za posledních pár let našly cestu tisíce Čechů. Zdroj: Anareus.cz
Airsoft - hra pro všechny
Zájem o airsoft mezi lidmi roste. Stejně jako úroveň vybavení hráčů, které je potřeba. To základní, které znamená zbraň, baterku a munici, vychází zhruba na 5 000 Kč. Zkušení hráči airsoftu ale doporučují investovat do výbavy více.
„Asi nejdůležitější je dobrá ochrana zraku. Potom obuv, aby si člověk nezvrtnul kotník, a potom bych investoval do rukavic, protože když člověka trefí do rukou, do prstu, tak to fakt bolí,“ doporučuje Martin Moravčík.
Abyste mohli mít vše potřebné neustále při sobě, hodí se také batoh nebo brašna. Záleží na tom, co všechno chcete pobrat. Co rozhodně nelze postrádat, jsou náboje.
„Chlapi jsou hraví. Takže záleží, s čím si budeme hrát. Já mám radši střílečky, naposledy jsem hrál poslední kolo, Call of Duty, takže to bylo super, vzpomíná Josef Starý.
A dodává: „Když můžu sledovat, jak někdo hraje Minecraft na YouTube, tak stejně děcka sledují, jak někdo hraje airsoft. A to má v dnešní době největší přínos pro rozšiřování airsoftové komunity.“
Jak současní hráči, tak i ti, kteří by se rádi přidali, mají dostatek příležitostí kde a jak hrát. Menší akce se pravidelně konají napříč ČR. Ty větší, jako byl právě Kandahár, pak zhruba čtyřikrát do roka.