Interview PLUS, Josef Starý - 16.3. v 14:45
Česko se poslední rok potýká s rostoucí inflací, která výrazně snižuje reálné mzdy. Lidé tak šetří, kde se dá. Omezují nákupy, a to i v případě, že se jedná o základní potřeby, jako jsou třeba potraviny. Jak se v takové situaci podniká v oboru, který většina lidí považuje za zábavu? Hostem moderátorky Martiny Kuzdasové v pořadu Interview PLUS byl zakladatel a jednatel společnosti Anareus Josef Starý. A podle něj vyznavačů airsoftu v Česku významně přibylo.
Navzdory tomu, že Češi v posledním roce peníze vydávají spíše neradi, na české airsoftové scéně to není znát. Podle zakladatele a jednatele společnosti Anareus.cz je to tím, že typickými hráči airsoftu jsou muži. „A ti si dokáží velmi často najít volné prostředky, aby se mohli věnovat svým koníčkům. Takže v našem oboru zatím nepociťujeme žádné výrazné snížení obratu nebo poptávky po airsoftových zbraních,“ říká Josef Starý.
Zájem o airsoft v ČR roste
Náklady na airsoft mohou být v řádu stokorun i tisícovek. Záleží na tom, jak moc koníčku člověk propadne. A také na úrovni, na jaké airsoft hraje. „Jsou airsoftové kroužky, které třeba právě u nováčků začínají tím, že mají všichni jednodušší zbraně, aby se naučili s těmi zbraněmi manipulovat, pořádně zamířit. Přece jenom, když vám to vystřelí jenom jednou, tak musíte zamířit trochu lépe, než když na jedno stisknutí spouště vám kuliček vyletí 10,“ říká Josef Starý.
K airsoftu si za posledních pár let našly cestu tisíce Čechů. Důvodů je hned několik. „Popularita je určitě vzrůstající. Je to super zábava. Sám se jí věnuju asi 25 let a hraje se venku, je to pohyb a je to zábavná aktivita,“ vysvětluje spoluzakladatel spolku AirsoftWars podle kterého jsou mezi hráči děti, dospělí i senioři. „Nejvíc mezi 18 a 40 roky.“
Většina příznivců airsoftu se schází na speciálních hřištích, která jsou upravená ke hře. I jich v Česku postupně přibývá. „V Praze jsou třeba tři nebo čtyři airsoftová hřiště a pořádají se tam pravidelné hry. My pořádáme akce, kterých se účastní okolo tisíce lidí a pořádáme tři akce za rok,“ dokazuje nárůst airsoftových nadšenců Josef Starý.
Pravidla hry a prodeje
Prodej airsoftových zbraní je povolen zájemcům od osmnácti let. „Samozřejmě existují kroužky, tábory, ale tam jsou zase nějaké zodpovědné osoby a ty děti s těmi zbraněmi nakládají pod dozorem,“ vysvětluje Josef Starý.
Střílet airsoftovou pistolí mimo hru není povolené. Nicméně čas od času se stane, že někdo stanovená pravidla poruší. Nejznámějším případem bylo vypálení kuliček na prezidenta Václava Klause v Chrastavě. „Ty zbraně se mohou používat pouze na místech, která jsou k tomu určená. A rozhodně ne na místech, kam má veřejnost volný přístup. Obzvlášť to shromáždění, kde byl pan prezident Klaus, tak to bylo základní porušení toho pravidla,“ říká Josef Starý.
Zbraně pro hraní airsoftových her jsou přitom pro laiky na první pohled téměř nerozeznatelné od zbraní skutečných. „Airsoft vznikl v devadesátých letech v Japonsku. Je odpovědí na americký paintball, který byl v té době velmi populární a Japonci mají rádi zbraně. Akorát díky velmi, velmi přísným zákonům je velice těžké si u nich skutečnou zbraň pořídit,“ objasňuje původ hry zakladatel společnosti Anareus.
S airsoftovými zbraněmi se podle Josefa Starého musí zacházet velmi obezřetně. Nosit ji veřejně tedy není nejlepší nápad. Takový majitel by mohl vyvolat zbytečnou paniku. „Riskuje, že minimálně bude mít nějaký velmi nepříjemný pohovor s policií, ty zbraně se nesmějí nosit. Může být potrestán, je to přestupek. Takže lidé, když cestují na airsoftové akce, musí mít zbraně schované v obalu.“
Vyznavačů airsoftu v Česku významně přibylo. Zdroj: Anareus.cz
Airsoftový svaz
Airsoft se ve světě i v Česku hraje už roky. Český airsoftový svaz přitom vznikl teprve před několika týdny. Jeho spoluzakladatel uvádí argumenty pro jeho vytvoření. „Dali jsme dohromady několik organizátorů akcí. Jedním z důvodů jsou ty nepříjemné události, kdy někdo používá airsoftovou zbraň, jak nemá. Tak aby se k tomu mohl někdo oficiálně vyjádřit a třeba přidat nějaký vysvětlení, co ten člověk udělal špatně nebo kde se stala chyba.“
Osvěta je tedy jedním z hlavních poslání svazu. „A druhá je ta, abychom natáhli do svazu co nejvíce organizátorů a pomohli jim, když se rozhodnou, že budou nějakou akci organizovat,“ říká Josef Starý.
(Ne)bezpečný airsoft
K základnímu vybavení airsoftových hráčů patří především chrániče zraku, sluchu a rukou. „Co se týká airsoftových zbraní, tak i tam samozřejmě k nějakému zranění může dojít. Základem jsou brýle, bez brýlí se prostě nedá hrát, protože tam by mohlo být to zranění opravdu velmi vážné. Někteří lidé používají i celoobličejové masky. Ty se většinou používají hlavně v arénách, kde se střílí třeba na menší vzdálenost,“ říká Josef Starý.