Německého ekoaktivistu museli od vozovky odříznout i s kusem asfaltu, stále přilepeným k jeho ruce. K silnici se totiž připevnil směsicí lepidla a písku, nebylo proto možné jeho dlaň od země uvolnit běžnými prostředky. Fotografie muže s kusem silnice na dlani upoutala na sociálních sítích pozornost velkého množství uživatelů.
Několik aktivistů ze skupiny Letzte Generation se v pátek v německém Mohuči přilepilo k vozovce, chtěli tím upozornit na vliv automobilové dopravy na klimatické změny. „V Mohuči byla zastavena doprava. Emise z dopravního sektoru jsou trvale vysoké a přispívají k ničení naší civilizace. Pokračujeme a vyzýváme všechny bližní, aby se k nám připojili. Společně můžeme přimět politiky, aby jednali,“ napsala organizace na Twitteru.
Většinu zúčastněných se podařilo zasahujícím policistům odlepit jen za pomoci olivového oleje, informoval deník SWR. Jeden z aktivistů však k protestu použil lepidlo smíchané s pískem. Vzniklá látka působila natolik efektivně, že k vyproštění muže byla zapotřebí těžší technika. Přivolaní dělníci dokázali muže od vozovky odříznout až po necelých dvou hodinách za pomoci příklepové vrtačky, na ruce mu však zůstal kus asfaltu.
Blokáda silnice a následující záchranná akce značně zkomplikovaly dopravu ve městě. Dva z aktivistů však na silnici pouze seděli bez lepidla, aby v případě potřeby uvolnili cestu záchranným vozidlům, informoval regionální deník Merkurist.
Na sociálních sítích se po akci objevily i spekulace o nutné amputaci mužovy ruky. Ty však vyvrátila mluvčí aktivistické organizace. „Když jsem s ním v pátek odpoledne telefonovala, asfalt už měl sundaný,“ uvedla pro Merkurist. Podle ní zároveň její kolega neutrpěl žádná zranění.
Asfaltoruký Edward
Fotky muže s asfaltem na ruce vyvolaly na sociálních sítích bouřlivé reakce. Internetoví vtipálci na sebe nenechali dlouho čekat a začali vytvářet posměšné koláže. Aktivista si již vysloužil přezdívky jako Dehtový Terminátor či Asfaltoruký Edward. „Jedna ruka netleská. Nemohl vědět, jaký je rozdíl mezi středně silným lepidlem a chemickou kotvou,“ utahoval si z muže jeden z komentujících na Twitteru.
Na druhou stranu se objevili i lidé, kteří tento druh protestu hájí. Jeho forma podle nich dobře slouží k připoutání pozornosti k palčivému problému klimatických změn. „Na západě mají desítky let zkušeností, že je aktivistický tlak nutný, aby byl problém vidět, ale Češi jim vysvětlí, jak se to má dělat,“ vyjádřil se cestovatel Dan Přibáň.