reklama

Alfons, seznamte se

Jméno: Alfons, ale tak trochu tuším, že o tom vůbec neví Rasa: Přerostlej jorkšírskej teriér Věk: 15, asi Místo nálezu: cesta Původní pobyt: zahrada, celoročně Popis: Autistickej dědek s dračím dechem, nadšenej čekatel na snídani, nerudnej důchodce vstávající v půl šesté ráno, smraďoch doslova a do písmene a vykonavatel svých potřeb v kuchyni Životní vášeň: Olizování předních nohou za vydávání neuvěřitelného zápachu a ťukání na dveře

reklama

Jméno: Alfons, ale tak trochu tuším, že o tom vůbec neví
Rasa: Přerostlej jorkšírskej teriér
Věk: 15, asi
Místo nálezu: cesta
Původní pobyt: zahrada, celoročně
Popis: Autistickej dědek s dračím dechem, nadšenej čekatel na snídani, nerudnej důchodce vstávající v půl šesté ráno, smraďoch doslova a do písmene a vykonavatel svých potřeb v kuchyni
Životní vášeň: Olizování předních nohou za vydávání neuvěřitelného zápachu a ťukání na dveře

Přijel jako každá jiná dočaska. Snad na pár týdnů, možná měsíců, abych mu opravila zlomenou duši, zpustošený tělo a našla novej domov. Protože tak to v Dočaskach De De děláme. Opravujeme to, co někdo jiný rozbil. Neošetřenou zlomeninu, tělo, které zná dotyk smetáku až moc důvěrně, i rozbitý srdce.

Alfonsův nástup byla naprostá klasika. Učebnicovej příklad, který i po čtrnácté překvapí. Chlapec přijel s odérem těžkýho bezdomovce, vizáží větrníka, strachem a přivezl s sebou Máňu, Blážu a tisíc bleších kamarádek. Voda ve vaně byla tmavě hnědá, šampon konstatoval nahlas, že tohle prostě nezvládneme a blechy se mi smály, abych se nakonec po tabletce Simparici smála já. Že jsem se celou noc drbala, se nahlas říkat asi nehodí.

Alfons moji snahu ocenil sezením pod nočním stolkem, výrazem „vůbec mě nezajímáš“ a tichým, ale důsledným šířením odéru bezdomovce celou ložnicí, přes chodbu až do kuchyně. Na veterině dělal, že tam v životě nebyl a u kadeřnice se mu nelíbil strojek ani nůžky, aby mi v dalších dnech tiše vyprávěl příběh o velké zahradě a samotě.

Na svoji obhajobu musím říci, že jsem se o „hele Alfons, budeme civilizovaný“ vážně snažila, ale byla jsem přehlasována na „hele, je mi sto pět let, kam asi budeš čůrat ty, až ti bude sto pět.“

Na to se nedá říci ani popel. Kam budu čůrat, až mi bude sto pět, si představovat nechci, a tak si Alfons nastavil svoje pravidla a já je prostě přijala. Hádejte se s někým, kdo ani neví, že je Alfons, podlaha se nelíže a hodinovým okouněným u misky snídani zpátky nepřivoláš.

A tak mají naše dny pevný řád. Já mám řád ohromně ráda, jsem velký milovník plánování, diářů, to do listů s krátkodobými úkoly a taky dlouhodobými, ale časově to každej asi vidíme jinak.

Alfons vstává pravidelně mezi půl šestou a šestou, posedává na kraji postele, kývá se dopředu a dozadu a dává najevo, že brzy spadne na hubu, bude vřískat a přijít o další zuby by bylo nemoudré. Jsem tudíž nucena se vzbudit a kývajícího Alfonse sundat z postele, aby se odebral vypustit se do kuchyně, a protože je ráno, na nějaký čůrací podložky tu nehrajeme. Po rozťapání ranního uvolnění začíná koncert šmajdání po bytě, překážení ve dveřích a ťukání na dveře, protože takhle nějak se vynucuje snídaně. „Ven nechci, jsem už byl, ne, nevšimla sis? Snídaněěěěě.“ Já dopíjím obrovský hrnek ranní kávy a snažím se pochopit šestou ranní a Alfons se odchází dospat, aby se kolem poledne vzbudil a šel zase čekat na snídani, protože zapomněl, že už byla a na podložku se zase netrefil.

Odpoledne už by ven Alfons šel rád, ale důsledně trvá na tom, aby šli všichni. No, a protože těch sto pět, jdeme všichni. Na chodbě ho každé odpoledne někdo vymění za psa, který běhá a skáče, z čehož jsme všichni celý rozněžnělý, aby ho u posledních dveří někdo vyměnil zpátky, protože venku je to pořád stejný, tam už přece byl celej život a chodbový nadšení někam odešlo. Autisticky obejdeme dům a hodně pospícháme domů, protože venku se přece nečůrá, čůrá se v kuchyni.

Správné učení čůrání venku vychází z principu, že to tam dotyčný alespoň jednou udělá, aby mohla vypuknout oslava „ty jsi taaaaak šikovnej smraďoch“, ohňostroj a další krásný věci, ale Alfons zatím umí jenom čůrat za letu přes kuchyň za podložkou.

Večer chodit ven netřeba, ale kdyby byla večeře, tak se trefim na podložku, hele.

Do alba jsem mu napsala řádek o čůrání jemně, ale i tak na něj nikdo nevolal. A protože jsem mu na začátku slíbila, že všechno už bude dobrý, k průkazu Mazánka na mé jméno přibyl jeden další, a taky další vodítko a pelech, protože mít svoje vlastní místo je v životě strašně důležitý.

A tam někde po tom slibu se ze psa „za týden určitě umřu“ stal pes „budu ti tu čůrat až navěky věků“ a já teď marně přemýšlím, jak zabavit psího důchodce, protože lízání nohou a koberce s odérem něčeho zkaženýho nebaví nikoho, kdo je v dosahu metru. Na nějaký hlavolamy to s touhle hlavou úplně nebude, u hračky neví, která bije a venku ho to nebaví. A tak mám jorkšíra. Že jsem chtěla toho retrívra se před Alfonsem a Mazánkem nahlas neříká.
 

Nebyl fyzicky týraný, nikdo o něj nezlomil násadu od koštěte, ani ho nekopal, ale …

Nikdy už se nepřitulí, neumí se mazlit a jakékoliv přivolání asi v životě neslyšel. Někdo si totiž zase myslel, že mít blechy je normální a zahrada 7x13 metrů a jídlo je rovnítko k šťastnému psímu životu a více toho netřeba.

Často slýchám, že je to přece pes. A ten pes se nemá polidšťovat. Pokud to tak cítíte, držte se toho ale doslova a do písmene. Ten „přece pes“ vyšel z vlka a jeho přirozeností je život ve smečce. Zavřít dveře před nosem znamená ze smečky ho vyloučit.

Běhání do kolečka po zahradě jeho život nenaplní. Není to živý alarm bez emocí a potřeb ani sádrovej trpaslík v záhonku, který tam bude sedět ráno i večer.

Nulová pozornost nebo občasné pohlazení a hození míčku jeho psychiku pomalu mění a z „mému psovi stačí miska a zahrada“ se stane „mám problémového psa“. On za to ale nemůže. On měl jen pána, který mu nedal, co je mu přirozené. Pozornost a pevné místo ve smečce.

Pokud nejste připraveni být správným vedoucím vlkem, psa a boudu si namalujte. Viděla jsem to na jedné zahradě a není to vůbec marný. Vyřešilo by to spoustu problémů.

Tagy:

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn
  Rozhovor

  Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

  Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

  Maye Musk: Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila, říká matka slavných synů

  Maye Musk je úspěšná podnikatelka, modelka a také máma tří úspěšných dětí včetně byznysmena a zakladatele společnosti SpaceX Elona Muska. Investice do jejich i svého vzdělání považuje za ty nejdůležitější. Velkým tématem je pro ni jako pro dietoložku také zdraví a zdravá strava. Pro Vogue CS se fotila v modelech DressX, značky digitální módy, se kterou spolupracuje – během své dlouhé modelingové kariéry zažila analogové focení, přechod na digitální přístroje a nyní i digitální oděvy. Jak sama říká, vše nové a futuristické ji baví, takže také sama inciovala focení, kdy svůj výsledný vzhled viděla až na samotných fotografiích.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  Alfa, beta, omikron. Která varianta koronaviru je nejvražednější a kdo vybírá jejich názvy

  Delta je mrtvá, ať žije omikron. Tak by se dal zjednodušeně popsat šok, který svět zažil poté, co se objevila nová varianta koronaviru na jihu Afriky. Už druhá „verze“ viru SARS-CoV-2 pocházející z této části světa je mnohem infekčnější, může být smrtnější a možná dokáže efektivně prolomit imunitu získanou očkováním. Takové jsou první odhady odborníků nejen Světové zdravotnické organizace.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

  V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

  Co je to za šaškárnu? Lidi rozčílilo, že Zeman nemusí být v izolaci a potká se s Fialou

  Co to je za šaškárnu, reagují lidé na situaci kolem prezidenta Miloše Zemana. Ten se nakazil koronavirem, ve čtvrtek byl kvůli podání monoklonálních látek hospitalizován a v sobotu bude opět propuštěn z nemocnice. V neděli má jmenovat Petra Fialu premiérem na zámku v Lánech. Některé diskutující na sociálních sítích situace rozčílila. Nechápou, proč prezident nemusí být v izolaci.

  reklama