V Německu vrcholí politický boj o budoucí energetické směřování země. Pod taktovkou ministryně životního prostředí Steffi Lemkeové (Zelení) se Německo zřeklo jádra, odstavuje poslední nukleární elektrárny a vydává se směrem větrných generátorů. Ty mají podle Lemkeové pokrýt až dvě procenta země. Zelení se na tom ale mezi sebou neshodnou.
V Evropě zuří energetická krize, elektrárny se odstavují a ceny elektřiny letí vzhůru. V Německu ale nehodlají během ekologické jízdy sundat nohu z plynu. Vláda představila ambiciózní plán na energetickou restrukturalizaci – Německo se chce primárně soustředit na větrné elektrárny.
Plán ministryně Lemkeové počítá s tím, že se v zemi každý rok vystaví až 1 500 větrných turbín. To bude znamenat, že větrné elektrárny postupně pokryjí až dvě procenta země. Informoval o tom web Politico, který německou ministryni životního prostředí vyzpovídal.
„Mým cílem je zaměřovat se na přírodní energetická řešení. Chci bojovat s úbytkem biodiverzity i klimatickou změnou, tyto problémy potřebujeme řešit najednou,“ řekla webu politička.
I větrné elektrárny páchají hříchy
Německý odklon od jádra i uhlí jako zdrojů energie je na první pohled velmi ambiciózní plán. Pro některé politiky ve straně Zelených ale není ani tak dostatečně „zelený“.
Větrné elektrárny jsou totiž pro některé aktivisty kontroverzní kvůli tomu, že zabíjejí ptáky. Podle odhadů zabíjí větrné turbíny v Německu každý rok přes 100 tisíc opeřenců. O velké číslo jde jen na první pohled. O skleněné zábrany budov se každý rok zabije 108 milionů ptáků, dalších 70 milionů jich zemře po střetu s autem, kamionem či vlakem.
Zelení nejsou jednotní ani při pohledu na zemní plyn. Podle německé nevládní environmentální organizace Naturschutzbund Deutschland (NABU) musí Němci v souvislosti s novým energetickým portfoliem v zemi změnit styl života.
„Německá společnost má neudržitelný hlad po energiích. Potřebujeme nejen přepnout na 100procentně obnovitelné zdroje, potřebujeme také redukovat naši celkovou energetickou spotřebu a konzumaci přírodních zdrojů,“ myslí si Michael Schäfer, který má v NABU na starost klimatickou a environmentální politiku.