Češi nás berou jako rodinu, říká Alona se slzami v očích. Na Ukrajinu se vrátit nechce

Alona a Káťa přijely do Česku na začátku války

Alona s dcerou uprchla z Ukrajiny. Jak se jim v Česku žije?

Od zahájení ruského útoku na Ukrajinu uplynulo více než půl roku. Válka od té doby přiměla k útěku za hranice více než pět milionů lidí a další stále přibývají. V březnu se takto do Plzně dostaly dvě mladé ženy – Alona a Káťa. Obě si našly práci a humanitární bydlení. Jedna chce v Česku zůstat, druhá se vrací za manželem.

Strach o děti, neustálé běhání do krytu a obava co bude dál. To byl důvod, proč se Alona i Káťa rozhodly utéct před válkou do bezpečí. Alona přijela v březnu do Plzně se svojí osmiletou dcerkou. Před válkou utekly z Poltavské oblasti, která je mezi Charkovem a Kyjevem. Našly si tady humanitární bydlení. „Jsem jim velmi vděčná, že nám pomáhají v naší situaci. My jim děkujeme, chovají se k nám jako ke svojí rodině,“ uvedla se slzami v očích pro CNN Prima NEWS Alona.

Za šest měsíců se toho hodně změnilo. Oběma ženám se podařilo najít si zaměstnání ve farmaparku nedaleko Plzně, kde pracují jako pomocné ošetřovatelky zvířat. Alona se zpátky na Ukrajinu vrátit nechce. Její byt je zničený. „Bojíme se o každého z naší rodiny, o každého Ukrajince, který chrání naši zem. Nevíme, jak dlouho to bude trvat, my chceme mír,“ upřesnila.

Zato Káťa se chce příští týden vrátit domů do Oděsy. Stýská se jí po manželovi a malým dcerkám po tatínkovi. „Manžel tam zůstal. Jely jsme sem na dva týdny, myslely jsme, že to všechno brzy skončí. Tady musím být jen sama se svými dětmi a to nechci. Moje rodina je tam,“ popsala.

Osud ukrajinských žen a dětí nebyl lhostejný Tomáši Urbánkovi z Plzně. Zajistil proto ubytování nejen jim, ale i dalším 90 válečným uprchlíkům. „K dnešnímu dni se zhruba třetina vrátila už zpátky na Ukrajinu a třetina zůstává a rozhoduje se, jestli se vrátí, nebo tady zůstanou,“ vysvětil. Když by se Káťa necítila na Ukrajině bezpečně, vrátí se zpátky do Plzně, kde má práci i bydlení.

Tagy: